„Rozhodli jsme se, že bychom měli něco takového uspořádat. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že děti po onkologické léčbě jsou úplně vyřazeny mimo dětský kolektiv,“ vysvětlila Radka Mádlíková, iniciátorka rekonvalescenčního pobytu, který je určený pro děti Kliniky dětské hematologie a onkologie FN MOTOL Praha a dalších center v celé republice.

V příjemném prostředí budovy libereckého Domova pro děti a mládež Větrník si díky tomu deset dětí ve věkovém rozpětí 2,5 až deset roků užívá týden s lákavým programem.

Mezi absolvované akce patřila například návštěva zábavního centra Babylon nebo soukromá prohlídka frýdlantského zámku. „Děti po onkologické léčbě musí žít ve velmi izolovaném prostředí, aby nepřišly do styku s běžnými nemocemi. I ty by je totiž mohly zdravotně ohrozit,“ přiblížila Mádlíková s tím, že jsou proto velmi vděčni, že mohli například strávit část dne v Babylonu bez přítomnosti dalších lidí.

Podle jejích informací je takový společný pobyt, ze kterého jsou děti, jež bývají běžně izolovány od svých vrstevníků, nadšené, prozatím neobvyklý. „Rodiče tomu příliš nedůvěřují, nicméně mají samozřejmě možnost zde být s dětmi. Navíc pobyt je pro ně zcela bezplatný,“ dodala Mádlíková s tím, že by chtěli další podobné akce v budoucnu rozhodně opakovat.

Další aktivitou tohoto směru by mohl být letní biotábor. Že se dětem společný týden skutečně líbí, nám potvrdila i ani ne pětiletá Sára Mádlíková, dcera iniciátorky. „Líbí se mi, že je tu hodně dětí a že si tu spolu hrajeme,“ prozradila malá Sára Mádlíková, která kvůli prodělané onkologické léčbě nemůže navštěvovat například mateřskou školu.