„Současně chceme děti naučit zásady bezpečné jízdy. Program jsme spolu s Městskou policií Liberec a se státní policií připravili zhruba pro 120 žáků,“ uvedl za organizátory Pavel Matějka z Centra Generace.

Žáci ze základních škol Švermova, 5. Května, Lesní, Na Perštýně – Doctrina a Jabloňová vyjedou ráno od své školy ve skupině k dopravnímu hřišti, kde absolvují dopolední program – cyklistický šestiboj. V rámci šesti stanovišť si děti zopakují pravidla bezpečné jízdy na kole městem, dozví se základy údržby kola a vyzkouší si, jak správně přivolat záchrannou službu, či vytipují bezpečnou cestu na kole do školy.

„Součástí akce bude také sesbírání postřehů, návrhů a přání malých cyklistů k dopravě na kole v Liberci. Přibližně v 11.15 hodin všechny děti za doprovodu učitelů, zástupců rodičů a strážníků odjedou z dopravního hřiště před radnici, kde se setkají se zástupci města a předají jim své postřehy a návrhy,“ upřesnil Pavel Matějka.

Akci Škola na kole připravilo několik organizací: DIVIZNA, Auto–mat, Cyklisté Liberecka, Tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje a Centrum Generace. Pořadatelé chtějí současně liberecké radní upozornit na zatím nedostatečně řešenou cyklodopravu ve městě.

„Letošní úvodní ročník Školy na kole se, doufejme, stane každoroční akcí. Byli bychom rádi, kdyby se postupně do ní zapojilo co nejvíce libereckých škol,“ doplnil předseda sdružení Cyklisté Liberecka Jiří Rutkovský. Projekt finančně podpořil Státní fond životního prostředí a také Ministerstvo životního prostředí České republiky.