Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti mají lepší vkus než rodiče

Liberecký kraj - I takové výroky se ozývají z úst pracovníků dětských knihoven, knihkupců a spisovatelů.

18.10.2013
SDÍLEJ:

Svaz knihovníků ČR pravidelně oceňuje nejlepší čtenáře.Foto: archiv

V Krajské vědecké knihovně v Liberci (KVKL) právě skončila konference Současnost literatury pro děti a mládež, která v minulosti pravidelně doprovázela Veletrh dětské knihy. Ačkoliv veletrh se v Liberci už nekoná, organizátoři se rozhodli, že v pořádání konference budou pokračovat.

Dětský čtenář je zahlcen stejným množstvím nových knih, které přicházejí na český trh, jako ten dospělý. I proto je důležité zkoumat jednak účinky, které literatura na rozvoj dětí má, jaké knihy si děti vybírají a která témata formují jejich hodnotový žebříček.

Nechte děti číst

„Knihy rozvíjí u dětí hlavně jejich fantazijní svět. V jednom z prvních celostátních průzkumů se ukázalo, že nejdůležitější pro děti je příběh. Vůbec není důležité, jak ta knížka vypadá. Výtvarná podoba byla asi až na čtvrtém místě. Doporučení učitelů děti neberou, rodičů okrajově, knihoven okrajově, ale když kamarád řekne, tohle jsem přečetl, to je dobrý, tak to ty děti chtěj," popsala priority dětských čtenářů Dagmar Helšusová z KVKL a dodala: „Nechte dítě přečíst jakoukoli knížku si vezme do desáté stránky. Pokud ho do té doby nezaujme, ať se na to klidně vykašle."

Zprávy o velkém poklesu čtenosti mezi dětmi nejsou podle Hany Langerová z Dětského oddělení žádnou novinkou, ale objevovaly se už na počátku 20. století. Za hlavní problém spíš vidí klesající kvalitu knih pro děti, které přicházejí na knižní trh velmi rychle bez důsledné korektury.

„Dítě, které čte, ať už cokoli, je na tom lépe než dítě, které sedí před televizí," zhodnotila situaci Helšusová.

Rodiče musí vědět, že jejich děti si potřebují číst a ne jen 20 minut

Hana Langrová pracuje s dětskou literaturou už 26 let. V současné době působí v Dětském oddělení Krajské vědecké knihovny v Liberci. V rozhovoru se dozvíte, jak se vyvíjí literatura psaná pro děti, jestli doopravdy čtou děti méně než v minulosti nebo jestli Harryho Pottera čtou i dospělí.

Jak se vyvíjela literatura psaná pro děti?

Dětská literatura vznikla v podstatě až na přelomu století. Předtím to bylo všechno pro dospělé nebo se jednalo o mravokárné texty. V současné době se často říká, nechceme, aby se vrátily staré pořádky. Tím se myslí éra čtyřiceti let totality. V té době ale fungovalo spoustu věcí ohledně dětské literatury mnohem lépe než teď. Do redakcí v té době chodili i lidé, kteří neměli s režimem problémy, ale zároveň nechtěli psát prorežimní texty, takže odešli do dětských redakcí, které byly více apolitické.

Změnila se dětská literatura nějak zásadně?

V současné době je literatura dost komerční, ve smyslu, že každý chce hlavně vydělat a kvalita jde stranou. Co se prodává, to chtějí děti číst. To ale neznamená, že jde o kvalitní knihy. Navíc se zhoršuje i redakční práce na knihách, kdy jsou v knihách ponechány gramatické chyby. Někdo něco napíše a hned se to vydá, ani se to moc nekontroluje. Dřív jsem si četla každou knížku a hrozně jsem se na ni těšila, teď už si sakra vybírám.

Školy pravidelně seznamují děti s knihovnou a literaturou, nahrazují tak práci rodiny?

Rodina je základ, tam musí být začátek. Rodiče musí vědět, že jejich děti si potřebují číst. Teď je například projekt Čteme dětem, alespoň 20 minut denně. Mě to přijde skoro absurdní, protože snad každý ví, že má dětem číst. Zpráva o tom, že naše děti nečtou, se objevuje už v roce 1913. Takže to není problém jenom současnosti.

Jaká je tedy funkce dětského oddělení?

My se snažíme zajistit, aby si děti ke knihám vytvořily vztah. Třeba babička, která se už skoro nečte. Je to nádherná věc. Když se o tom s dětmi pohovoří, tak se třeba najde někdo, kdo si ji půjčí. Vždycky je to otázka přístupu, aby Vám to ty děti věřily.

V knihovně se pořádá spousta akcí, které mají děti ke čtení přivést, co plánujete do budoucnosti?

My máme plný kalendář až do Vánoc. Pořádáme pravidelné pořady pro děti. Každý z nás dělá něco, co ho baví a tím pádem se program stále rozrůstá. Navíc my tu máme i odpolední pořady, první začíná od čtyř hodin. Každý týden s jiným programem, máme tu literární klub pro děti, které rády čtou. Já mám pohádky, za týden má kolega hokusy pokusy, takové fyzikální čtení pro kluky. A při té příležitosti se stane, že se jim nějaká kniha zalíbí a začnou číst.

Co je příčinnou toho, že některé děti vůbec nečtou?

Zase je to zakořeněno v rodině. I když se rodiče snaží, chodí s nimi do knihovny, půjčují jim knihy, tak se stane, že to dítě to prostě nebaví. No tak umí zase něco jiného. I za nás ne všichni četli, to není fenomén dnešní doby. Je jasné, že když mají kolem sebe média, kde jsou informace mnohem snazší a dostupnější, tak samozřejmě každý z nás je chytrý a líny a nebude se zdržovat se čtením. Čtení je určité dobrodružství, ale jenom pro ty odvážné, kteří se dostanou až na konec knihy. My v knihovnách vidíme to, co děti čtou. Takže máme pocit, že všechny děti čtou. Přijdou, něco si vyberou, sednou si a čtou si.

Mění se knihy, které děti čtou. Mění se ale i téma, o kterém děti čtou nejraději?

Ano, dřív to byla realističtější literatura. Dnes je to spíš více sci-fi, kdy děti prožívají virtuální svět. Je to skoro škoda, protože život píše mnohem zajímavější příběhy, než jsou schopni vymyslet autoři sci-fi.

Hádám, že nebudete fanynkou Harryho Pottera?

Ne, že bych ho nemusela. Protože jsem věděla, že ho děti čtou, tak jsem si přečetla první díl. Líbil se mi konec se zrcadlem. Pak ještě druhý, třetí a tam jsem skončila. Sama bych si to ale asi nevybrala.

Nejprodávanější knihy pro děti a mládež

Představujeme seznam nejprodávanějších dětských knih za posledních 14 dní. Žebříček titulů pro děti a mládež byl sestaven podle údajů o prodejnosti internetového obchodu s literaturou kosmas.cz

1. DECH, DUCH A DUŠE ČEŠTINY

Pavla Loucká / Albatros (2008)

Jedině čtenáři bystrého ducha se dokážou dotknout duše jazyka; jedině čtenáři s vnímavou duší dokážou zaslechnout, jak čeština dýchá a právě pro takové čtenáře je napsaná kniha Pavly Loucké. Autorka v ní čtivě vypráví o historickém vývoji češtiny, s pochopením i sarkastickým nadhledem komentuje její současnou situaci a zamýšlí se i nad její budoucností. To vše kongeniálně doplňují nádherné ilustrace Zdeňka Mézla, českého mistra dřevorytu.

2. DĚVČÁTKO MOMO A UKRADENÝ ČAS

Michael Ende / Albatros (2013)

Podivuhodné vyprávění z pera autora světoznámého Nekonečného příběhu. Nevšední vyprávění o děvčátku Momo, které přemohlo zloděje času. Díky její veliké odvaze tak lidé opět nabyli ztracenou schopnost čas vnímat. Mimořádná kniha, plná poetiky a napětí, je psaná strhujícím jazykem a čtenáře zaujme už od prvních řádků.

3. JAK SI POSTAVIT LETADLO

Martin Sodomka / MS studio (2013)

V knize se čtenář dozví, jak je možné, že se letadlo udrží ve vzduchu, jakým způsobem se ovládá, jaké přístroje potřebuje mít pilot v kokpitu, jak vypadá motor a další. Hrdinové našeho příběhu se nepotýkají jen s technickými potížemi, ale také se svými pochybnostmi, strachem, a v jednu chvíli jim jde dokonce o život. V této partě se nepěstují žádné velké zdvořilosti, ale když jde do tuhého, projeví se síla jejich kamarádství a je jasné, že se jeden na druhého může zaručeně spolehnout.

4. TEMNÝ PÁN. ŠKOLNÍ ROKY

Jamie Thomson / Argo (2013)

Hrůza hrůz! Temný pán, největší ničitel a nejvyšší vládce Temnokraje, byl v závěrečné bitvě mezi silami dobra a zla poražen a jeho úhlavní nepřítel ho vyhnal na prťavou, bezvýznamnou modrou planetku jménem Země. A to ke všemu v neduživém těle jakéhosi třináctiletého pozemského spratka.

5. KRESLENÉ POHÁDKY BRATŘÍ GRIMMŮ

Jacob Grimm, Wilhelm Grimm / CooBoo (2010)

Kdo by neznal pohádky bratří Grimmů? O králi žabákovi, O Popelce či Stolečku, prostři se a mnoho dalších. Ale v komiksovém podání? To je něco nového! V knížce naleznete pět pohádek Jeníček a Mařenka, Brémští muzikanti, O udatném krejčíkovi, O vlkovi a kůzlátkách a Domácí skřítkové které si do parády vzala a po svém zpracovala pětice francouzských výtvarníků.

Autor: Petr Vodseďálek

18.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení