„Jde o projekt Individuální speciálně pedagogická péče pro děti v dětských domovech Libereckého kraje “, který má velmi napomoci vyrovnat podmínky dětí v dětských domovech v oblasti jejich školní úspěšnosti,“ upřesnil Tomáš Kahan, ředitel Dětského domova ve Frýdlantě. Jeho přesné fungování pak popsal Karel Heller, ředitel Dětského domova v České Lípě.

„Díky projektu mají naše děti k dispozici speciálního pedagoga, který se věnuje těm, jež mají problémy při školní výuce. Speciální pedagog je schopen reagovat na konkrétní nedostatky a dokáže dítěti ihned účinně pomoct,“ vysvětlil Karel Heller s tím, že speciální pedagog navíc úzce spolupracuje s učitelem dítěte.

Kromě toho zmínil i jiný pozitivní aspekt, a to, že děti mohou mít potíže, se kterými se obávají svěřit svým vychovatelům, a i zde může speciální pedagog pomoci. „Už si neumíme fungování bez tohoto speciálního pedagoga představit. Děti z dětských domovů, které nezískají kvalitní vzdělání, a je jedno, zda se vyučí třeba kuchařem nebo vystudují vysokou školu, nemají šanci se ve společnosti následně uplatnit,“ upozornil ředitel domova v České Lípě.

Děti učení nebaví

Jak navíc připomněl Tomáš Kahan, ředitel frýdlantského domova, problémy, kterým děti z dětských domovů z různých příčin čelí v běžném vzdělávacím procesu, u nich mohou také vyvolat nechuť k samotnému vzdělávání a učení se.

„Náplní práce speciálních pedagogů je individuální náprava školních neúspěchů, motivace k vyučování, odstraňování handicapů vzniklých sociálním zanedbáním v rodinném prostředí či pobytem v ústavní péči či postavených na biosociálních základech, jakými jsou například porucha pozornosti s hyperaktivitou, specifické poruchy učení nebo i logopedie,“ shrnul Tomáš Kahan.

Do projektu jsou zapojeny dětské domovy ve Frýdlantu, Jablonném v Podještědí, Jablonci, Semilech, České Lípě, Krompachu a Dubé-Deštné. Projekt probíhá od října letošního roku do konce června 2012. Je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR, prostřednictvím Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost – globálního grantu v Libereckém kraji.