Současně zastupitelé odpískali i zadávací řízení pro tuto veřejnou zakázku.

Podle projektu bývalého náměstka pro školství a kulturu Ondřeje Červinky (ODS) by totiž mateřskou školu postavil ze svého soukromý investor, převedl ji hned na město a následujících 20 let by hradil její technický provoz. Město by mu každý rok oněch dvaceti let platilo sumu 5,5 milionů korun za dostupnost.

„Proti projektu mělo výhrady i ministerstvo financí. My chceme řešit nedostatek míst ve školkách jinak. Novou mateřskou školu postavíme z takzvaných kontejnerů, další místa pro předškoláky pak získáme přístavbami u ne příliš naplněných základních škol,“ vysvětlil náměstek pro školství a kulturu Jiří Šolc (Liberec občanům).

Současný baby boom by měl podle předpokladů vedení města vrcholit ve školním roce 2012/2013. V té době bude stotisícovému Liberci chybět v mateřských školách zhruba 200 míst. „Přístavby u škol vyjdou město levněji, než kdybychom stavěli novou zděnou školku. Také kontejnerová školka nepřijde na tolik peněz jako zděná,“ zdůraznil Jiří Šolc.

Tak chce město získat až 100 nových míst pro předškoláky. Náklady odhaduje koalice na několik desítek milionů korun, další miliony pak spolkne nová střecha školky F. L. Věka, která je v havarijním stavu. „Dětem do tříd teče, mají tam rozestavěné kbelíky a lavóry,“ podotkl Jiří Šolc. Jak doplnil, výhodou kontejnerové školky bude také to, že se dá stavba po odeznění populační exploze použít k jiným účelům, případně i rozebrat.

Za několik let, až předškoláků ubude, mohou nově vybudované školky u škol zpět využívat základní školy. „Pokud půjdeme touto cestou a vybudujeme nových sto míst pro děti předškolního věku, dalších sto nám bude ještě chybět. Teď hledáme cesty, kde je vzít,“ uvedl náměstek. Přístavby by měly vyrůst u škol na sídlištích Kunratická a Broumovská.

Bývalý náměstek a současný opoziční zastupitel Ondřej Červinka připomněl, že podle projektu PPP měla nová školka s kapacitou až 125 míst vyrůst v Ruprechticích, ve čtvrti, která mateřskou školu kvůli výstavbě nových domů a přílivu mladých obyvatel potřebuje nejvíc. Mělo sem přejít také 70 dětí ze zchátralé školky F. L. Věka. „Kunratická i Broumovská jsou sídliště stará, žijí tam hlavně starší lidé. A až baby boom odpadne, na Kunratické zůstanou tři školky. U kontejnerů bude stát dost peněz je vytopit i přizpůsobit všem normám,“ řekl Ondřej Červinka. Jiří Šolc na jednání zastupitelů připustil, že se možná město k projektu PPP vrátí.