Informoval o tom Radek Vojík z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. "Po nočním dešti probíhá monitorace stavu vody v řekách. V sektorech Chrastavko, Raspenavsko, Frýdlantsko a Českolipsko se voda drží v korytech řek a zatím nemusel být vyhlášen žádný stupeň povodňové aktivity. V Hrádku nad Nisou voda v korytě stoupla o 70 cm a blíží se I. stupeň povodňové aktivity. Po skončení deště budou práce pokračovat dle plánu. I. stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen v obci Mníšek na řece Jeřici. Nejhorší je situace ve Višňové. Tam dešťová voda zaplavila některé části obce. Preventivně bylo od páté hodiny ranní evakuováno cca 60 osob z části Víska. Technika byla rovněž evakuována na bezpečná místa v obci."

Jak doplnil, v postižených obcích již bylo nasazeno 1200 vysoušečů. Dalších 500 bude rozděleno v pondělí.

09:30 hod

Z rybníka ve Višňové - Vísce voda přetéká přes hranu hráze. Hasiči vodu z rybníka odčerpávají z důvodu odlehčení hráze. Přivolaný hydrogeolog posoudil stav hráze a prohlásil, že hráz množství udrží a je stabilní.

V Hrádku nad Nisou byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity a je evakuováno 36 domů.

Do Raspenavy byly dodány další 3000 protipovodňových pytlů

11:10 hod

Ve Višňové - Předláncích byl dosažen III. stupeň povodňové aktivity a došlo k rozlivu vody z řeky Smědé.

Na Řasnici ve Frýdlantu-Řásnici a Smědé v Předláncích vyhlásili třetí povodňový stupeň, v nedaleké Bulovce, na Lužické Nise v Liberci, Hrádku nad Nisou a na Jeřici v Mníšku je zatím jen první povodňový stupeň. Nejhorší situace je ve Višňové, kde starostka Marie Matušková rozhodla o preventivní evakuaci rodin s dětmi z osady Víska. "Je to prevence, stále prší a povodeň změnila toky řek, odečtům se proto nedá příliš věřit", řekla dnes Matušková.
V Libereckém kraji začalo pršet už v noci. Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu spadlo v Liberci asi 54 milimetrů srážek.
Ve Višňové, která patří k obcím nejvíce postiženým záplavami, přišlo dnes celotýdenní odklízení jejich následků vniveč, zjistila zpravodajka ČTK. Odčerpaná voda je zpátky, hasiči a dobrovolníci by mohli začít s úklidem znovu. Voda, která stále přibývá, jim však brání v práci. Obec vypadá, jako by tudy prošla fronta. V ulicích jsou spadlé a podepřené domy, vyvrácené stromy, most se částečně zbortil, břeh řeky je zcela zničený, všude se rozlévají laguny.
Višňovou navíc ohrožuje jez Harta. Už minulý víkend se zčásti protrhl, v současné době je na něm hráz z naplaveného dřeva, sutin i mrtvých zvířat, která hrozí protržením. Z osady Víska proto museli být evakuováni obyvatelé, na místě zůstávají jen hasiči.
"Počítali jsme s tím, že ta hráz se dnes odstřelí, ale kvůli stoupající vodě jsme od toho museli upustit," řekl velitel místních hasičů Lubomír Erban. Připustil, že zatím nikdo neví, co se bude dít dál, v současné době se čeká, až voda opadne.
Problémy působí i zvědavci, kteří si sem našli cestu přes les a překážejí v práci. Policisté se jim v tom snaží zabránit, uzavírají cesty a zvyšují kontroly.
V Hrádku na Nisou začali kvůli stoupající vodě začali vojáci evakuovat obyvatele ulic U Lávky a Rybářské. "Od pěti jsme vzhůru a sledujeme řeku," řekl dnes hrádecký starosta Martin Půta. Poté, co řeka překročila první povodňový stupeň, vyzval krizový štáb obyvatele ulic v záplavovém území, aby přesunuli své automobily do výše položených míst a dobrovolníky stahuje do centra k základní škole TGM. Auta uklízejí i v Bulovce, ve Frýdlantu už dobrovolníci začali opět budovat bariéry s pytlů s pískem.
Liberecký kraj se přitom teprve vzpamatovává z bleskové povodně, která před týdnem zasáhla více než čtvrtinu měst a obcí v kraji. Škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Postižena byla zejména oblast Frýdlantska a také Českolipsko. Evakuováno muselo být kolem 2000 lidí, na 200 z nich se stále ještě nemohlo vrátit domů. Povodeň si vyžádala pět lidských životů. Jeden člověk se stále pohřešuje.
Velká voda ničila silnice a desítky mostů, zničeny jsou desítky domů a další se musí zbourat. Voda přerušila dopravu na 44 silnicích, čtvrtina ze nich je stále ještě neprůjezdná, z toho ve čtyřech případech budou uzavírky dlouhodobé. Na Frýdlantsku je stále omezena i železniční doprava a bez vody tam zůstává na 2600 lidí. (čtk)