Je mu deset let a kromě školy stíhá ještě triatlon, výtvarku a hlavně hru na housle. Mladý liberecký houslista Milan Kostelenec vloni zaujal v hudební soutěži Kocianovo Ústí, kde vyhrál v nejmladší kategorii v konkurenci soutěžících z celého světa. „Dovolil si dokonce zahrát Bacha, což malým houslistům nedoporučuji, ale zvládl to,“ ohodnotil tehdy chlapcův výkon pro festivalový zpravodaj předseda poroty Pavel Hůla.

Anglická snídaně.
V Liberci otevírá nové bistro. Nabídne snídaňové a odpolední menu

Teď mladého Milana ocenili i v Liberci. Jeho vítězství prohlásila porota za nejlepší zdejší kulturní počin minulého roku. Ocenění se v úterý udělovala teprve po druhé, lidé do soutěže nominovali celkem 19 událostí. „Soutěž má upozornit nejen na velké akce, ale i na ty menší, na které se někdy zapomíná,“ popsal náměstek primátora Ivan Langr.

KONCERT SE ŠPORCLEM

Sám Milan vzal housle poprvé do ruky v šesti letech. „20. března vystoupím v Jaroměři na koncertě s Pavlem Šporclem,“ popisuje desetiletý houslista svůj další úspěch. Na slavnostní vyhlašování ho kromě matky a otce, se kterým hraje v cimbálové kapele, doprovodil také jeho učitel, koncertní mistr orchestru Divadla F. X. Šaldy Petr Matěják. Ten svého žáka chválí. „Hraje s láskou a nasazením a je to na něm znát,“ říká.

Pavel Šporcl a jeho vánoční turné.
Nahrát vánoční album je splněný sen, říká Pavel Šporcl, který vyráží na turné

TŘETÍ ROČNÍK

Mezi oceněnými kulturními počiny je i výstava v Oblastní galerii, představení Naivního divadla či projekty Krajské vědecké knihovny, které zprostředkovávají četbu nevidomým či neslyšícím dětem. Nyní už se navíc sbírají nominace do třetího ročníku soutěže. „Veřejnosti stačí vyplnit jednoduchý formulář na webu města,“ dodal náměstek.

Divadlo F.X. Šaldy
O Kulturní počin roku usiluje v Liberci osmnáct akcí

POŘADÍ

1. vítězství mladého houslisty Milana Kostelence (*2007) na 59. mezinárodní soutěži mladých houslistů Kociánovo Ústí v kategorii do 10 let za provedení Bachovy skladby Gigue d moll
2. výstava v Oblastní galerii Liberec – Lázně Giacometti – Picasso – Chirico
3. projekty Krajské vědecké knihovny v Liberci Děti čtou nevidomým dětem a ZnakoKniha Český ráj a jeho tajemství a inscenace Naivního divadla Liberec Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých
4. cena Františka Lýska pro Silvii Pálkovou, sbormistryni Severáčku, za činnost v oblasti sborového zpěvu
5. inscenace Divadla F. X. Šaldy Válka (Malé divadlo)
6. nově otevřený pavilon Technického muzea v Liberci
7. balet Sněhurka a sedm trpaslíků (pořadatel Marie Gornalova/ Malex Ballet School)
8. koncert Adama Plachetky Mozart Gala v Divadle F. X. Šaldy (16. ročník MHF Lípa Musica)
9. výstava Oblastní galerie Liberec – Lázně Metznerbund
10. Artweek v Liberci