Pohlednice, známky, šperky, nábytek či technika patří k vzácným artefaktům, které v současnosti našly domov v objektech příspěvkových organizací a také například v Poštovní ulici v Jablonci nad Nisou, kde bývalý úřad a škola slouží jako dočasný centrální depozitář. Podle náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květy Vinklátové je tento stav dlouhodobě neudržitelný. „Ochrana sbírkových předmětů vyžaduje specifické podmínky, zejména co se týče vlhkosti a teploty. Žádný ze stávajících depozitářů tyto podmínky nesplňuje, a pokud bychom moderní depozitář nevybudovali, hrozilo by zničení některých sbírkových předmětů právě kvůli nevyhovujícím podmínkám jejich uložení,“ sdělila.

Studie, kterou zpracovala společnost Design 4 – projekty staveb před osmi lety, ukázala, že výhodnějším a efektivnějším řešení je výstavba nového objektu než přestavba prostorů v Poštovní ulici a úpravy ostatních depozitářů. Stavba vyroste na pozemku Silnic Libereckého kraje v Českém Dubu a odhadované náklady se vyšplhaly na 492 milionů korun včetně DPH. „Na podzim roku 2020 začaly přípravné práce na zadávacím řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace. Centrální depozitář v Českém Dubu bude splňovat všechna technická, energetická a stavební kritéria dle aktuálních požadavků muzejníků a galeristů,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta s tím, že nyní je také vhodné období pro zahájení staveb podobného rozsahu, kdy mohou očekávat nižší vysoutěženou cenu. „Navíc jsme mohli díky vyšším daňovým příjmům za první čtyři měsíce letošního roku vyčlenit na projekt dalších 100 milionů korun,“ doplnil hejtman.

Depozitář by měl být pasivní a nízkoenergetický

Centrální depozitář nebude jen standardní stavba. Půjde o pasivní, nízkoenergetický objekt vybavený nejmodernější technikou, která pro skladování muzejních sbírek zabezpečí optimální podmínky. Budova pojme až stovky tisíc předmětů, na jejichž uložení jsou potřeba tisíce metrů čtverečních. Bude mít obdélníkový půdorys o rozměrech 70 a 48 metrů a disponovat třemi nadzemními podlažími a zelenou střechu s fotovoltaickou elektrárnou. Budova bude rozdělena na jednotlivé sekce podle typu materiálu uložených předmětů.

Stav liberecké přehrady k 6. březnu 2024.
Brex je v insolvenci, stavba liberecké přehrady se ale potýká s jinými problémy

„Projektová dokumentace na Centrální depozitář Libereckého kraje je v pilotním režimu realizována s využitím metody BIM – Building Information Management, tedy s využitím informačního modelování staveb, které by mělo na základě použití dat z 3D modelu minimalizovat chyby a kolize v projektové dokumentaci, urychlit zpracování rozpočtu exportem přesných výměr a dále po výstavbě usnadnit správu budovy v provozním režimu,“ dodal náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík.

Navržený harmonogram projektu Centrální depozitář Libereckého kraje:

  • předání projektové dokumentace pro provádění stavby (DPS): srpen 2024
  • zahájení procesu výběru zhotovitele neprodleně po převzetí DPS
  • předpokládané zahájení stavby jaro 2025 (odhad na stavbu 18–22 měsíců)
  • předpokládané ukončení včetně vybavení: 31. prosinec 2026
  • v letech 2027 a 2028 by pak mělo dojít k postupnému stěhování sbírkových předmětů

Mohlo by vás zajímat: Liberecká značka Visu mění cestování. Kempingové vestavby dobývají svět

Zdroj: Visu