Více než polovina starostů by ráda ve svých funkcích zůstala i další čtyři roky. Vyplývá to z průzkumu Deníku, který oslovil hlavy všech obcí v okrese Liberec – tedy 58 starostů, libereckého primátora a starostu městského obvodu Vratislavice nad Nisou. Celkem 31 z nich sdělilo, že na podzim budou usilovat o znovuzvolení. Chtějí pokračovat v tom, co dosud nestihli.

Obhajovat funkci se chystají i starostové největších obcí v okrese. Frýdlantský Dan Ramzer (ODS) se o voličské hlasy bude ucházet už počtvrté. „Rádi bychom pokračovali v obnově města, obnovili autokemp, zrekonstruovali Kodešovu ulici,“ nastínil plány Ramzer. Podobně hovoří i jeho kolega z Hrádku nad Nisou Josef Horinka (SLK). „Už nyní máme připravené projekty na téměř celé nadcházející volební období,“ vysvětlil. Témat k řešení je ale podle něj ve městě stále celá řada.

Část starostů ještě rozhodnutá není. „Do komunálních voleb je daleko a máme tolik práce, že jsem se touto otázkou zatím nezabýval,“ řekl starosta Hlavice Miroslav Pytloun (nez.). Rozhodnutý není ani představitel Křižan Václav Honsejk (nez.). „Hodně by se mi ulevilo, kdybych věděl, že se najde schopný nástupce a půjde do toho naplno. Rozhodnutí si proto nechám na poslední chvíli.“

Podobně na vážkách je i starostka Helena Kováčová (nez.) z Cetenova. „Lidé na vesnici se změnili, už k sobě nejsou tak přátelští. Práce s nimi je těžší a těžší,“ popsala svoje dilema.

Do volebního klání už nezasáhne starostka Radimovic Dagmar Šrytrová (nez.), starosta Lažan Vladimír Viták (nez.) či starosta Čtveřína Dalibor Oplt (nez.). „Funkci jsem vykonával čtyři volební období. Jsem už v důchodovém věku, mám nějaké zdravotní potíže a je také potřeba omladit zastupitelstvo,“ odpověděl Oplt. Volby se nejen v libereckém okrese uskuteční na podzim, přesný termín prezident dosud nevyhlásil.

Kdo plánuje jít znovu do voleb: 

Jiří Formánek, Bílý Kostel nad Nisou
Romana Šidlová, Bulovka
Jiří Miler, Český Dub
Dan Ramzer, Frýdlant
Stanislav Briestenský, Habratice
Jarosalv Demčák, Hejnice
Vladimír Stříbrný, Heřmanice
Markéta Khauerová, Hodkovice nad Mohelkou
Josef Horinka, Hrádek nad Nisou
Jana Mlejnecká, Chotyně
Michael Canov, Chrastava
Jiří Rýdl, Jablonné v Podještědí
Helena Fiebigerová, Jeřmanice
Pavel Novotný, Jindřichovice pod Smrkem
Jaroslav Červa, Kobyly
Stanislava Piněvská, Krásný Les
Milan Götz, Kunratice
Jan Pospíšil, Láz. Libverda
Tibor Batthyány, Liberec
Lukáš Pohanka, Liberec-Vratislavice nad Nisou
Roman Slezák, Mníšek
Renata Hajnová, Nová Ves
Pavel Smutný, Nové Město pod Smrkem
Jaromír Tichý, Oldřichov v Hájích
Viktor Podmanický, Pertoltice
Pavel Lžičař, Raspenava
Jan Vacek, Rynoltice
Daniela Kysilková, Stráž nad Nisou
Petra Bursová, Svijanský Újezd
Petr Felkner, Svijany
Tomáš Cýrus, Višňová