Lidé jsou s takovým řešením nespokojeni, což mnoho z nich deklaruje především v diskuzích na webových stránkách města.

„Bolí mě z toho srdce. Rodičky teď budou muset jezdit do Liberce, kde vládne neosobní přístup a porody tam probíhají jako v továrně na běžícím pásu. Frýdlantská nemocnice byla rodinná a měla své kouzlo,“ vyjádřila se v diskusi na internetových stránkách města paní Martina, která ve frýdlantské porodnici porodila před 15 měsíci syna.

„Kdo mi zajistí, že kvůli převozu do Liberce nebude ohrožen život mého miminka nebo můj? Kdo bude zodpovědný za případnou újmu na zdraví nebo dokonce smrt v důsledku nevčasné pomoci při porodu?,“ ptala se další obyvatelka frýdlantského výběžku.

Na Den s Deníkem proto mezi frýdlantské občany zavítal místostarosta Frýdlantu a zároveň místní dětský lékař Miloslav Ferles a vysvětloval lidem situaci. „Je to velmi smutná záležitost, která se mě osobně dotýká nejen jako místostarosty, ale také jako dětského lékaře, který v porodnici více jak 20 let pracuje. Bohužel situace nejen ve Frýdlantě, ale v celé republice je taková, že ubývají dětští lékaři,“ řekl lidem Miloslav Ferles s tím, že se frýdlantské nemocnici přes téměř roční úsilí nepodařilo získat dalšího dětského lékaře. „V současné době nemáme odborníky na to, abychom porodnici dál zodpovědně provozovali,“ doplnil místostarosta.

Stejně špatná situace spojená s nedostatkem pediatrů podle něj panuje i v Liberci, Turnově a řadě dalších porodnic v celé republice. „Chápu, že veřejnosti se zavření porodnice nelíbí, ale každý zodpovědný lékař se k tomu nemůže postavit jinak. K dispozici máme jen dva dětské lékaře, kteří nemohou zajistit kvalitní péči o novorozence,“ vysvětlil Miloslav Ferles.

Frýdlantský místostarosta reagoval také na protesty menších obcí v oblasti. Jejich zástupci dokonce zorganizovali petici na zachování porodnice. Jejich argumenty spočívající v názoru, že ještě není pozdě nějaké pediatry sehnat a že se ještě nevyčerpaly všechny možnosti, jak potřebné lékaře získat, Miloslav Ferles odmítl.

„Minimálně rok se snažím sehnat erudovaného dětského lékaře různými cestami. Komunikoval jsem se spolužáky z vysoké školy, se známými z fakultních nemocnic, s lékaři z oddělení, která jsou po republice zavírána, psali jsme inzeráty, zkusili jsme přeplatit lékaře, jednali jsme z libereckou nemocnicí, zda by nám dětského lékaře nemohli půjčovat. Nikde jsme však neuspěli,“ popsal přítomným frýdlantským obyvatelům mnoho měsíců trvající marnou snahu.

Přestože starosta města před volbami sliboval, že udělá vše proto, aby byla zajištěna dostupnost a kvalita zdravotní péče, jeho zástupce včera uvedl, že konec porodnice za selhání radnice nepovažuje.

„Bohužel je to záležitost celé republiky, nikoli Frýdlantu. To odmítám. Aktivně se zabývám zdravotní politikou a vím, jak strašně obtížné je dnes sehnat lékaře. Vystudovaní lékaři raději odchází pracovat třeba k farmaceutickým firmám, kde okamžitě dostávají řadu různých výhod, ke kterým se jako lékaři budou dopracovávat třeba deset let,“ konstatoval Miloslav Ferles.

„Navíc dětské lékařství není příliš oblíbené, lékaři se toho tak trochu bojí. Je možné že se v budoucnu situace změní, ale nedělám si moc velké iluze, že s dětskými lékaři to bude v dohledné době lepší,“ dodal. Obyvatelé Frýdlantu, kteří včera zavítali na Den s Deníkem se od místostarosty města dozvěděli také novinky týkající se koupaliště. To by mohlo ve městě vzniknout do roku 2012, podmínkou je však získání dotace z Evropské unie.

Na vybudování areálu koupaliště totiž město potřebuje částku přesahující 90 milionů korun. Právě chybějící koupaliště bylo nejčastější odpovědí frýdlantských občanů na anketní otázku Co vám chybí ve Frýdlantu?, kterou Deník zpracovával zhruba před čtrnácti dny.

Další záležitostí, která frýdlantské trápí, je nevzhledné náměstí. Rekonstrukci město chystá již několik let a má již připravenou studii. Na tento projekt město také žádá o dotace z evropských fondů. „Zatím tedy bohužel nevíme, kdy se rekonstrukce náměstí bude realizovat. Platí však, že vůči současnému stavu náměstí máme jak my na radnici, tak občané Frýdlantu řadu výhrad. Je to věc, kterou se intenzivně zabýváme, protože náměstí je vizitkou města,“ uvedl Miloslav Ferles.

Na závěr místostarosta odpovídal na dotaz, co považuje za úspěchy frýdlantské radnice z poslední doby. Uznal, že pro občany se podařilo udělat spíše množství věcí menšího rozsahu. „Z těchto střípků se však snažíme poskládat určité výhody, které jsou pro občany hmatatelné a které budou všichni časem pociťovat jako pozitiva,“ řekl. Podle jeho názoru udělalo značný pokrok například frýdlantské školství.

„V současnosti probíhají rekonstrukce školních budov. V běhu je také řada akcí, které zlepší možnosti sportování. Dařilo se nám i pořádání několika kulturních akcí, které obyvatelé Frýdlantu ocenili,“ uzavřel povídání s občany Frýdlantu jeho místostarosta.