Živo bylo i na liberecké stanici, kam proudily davy lidí. Zájemci si prohlédli zásahovou techniku, výstroj a výzbroj hasičů. Vyprošťovací nástroje váží až dvacet kilogramů. Nechyběly ani komentované prohlídky, které přiblížily práci těchto mužů v uniformách.

„Chceme přiblížit veřejnosti, jak to funguje na stanicích profesionálních hasičů. Aby se zájemci přišli podívat do hasičského zákulisí,“ řekla Deníku mluvčí krajských hasičů Jaroslava Benešová.

Děti neváhaly a vyzkoušely si přilby, zásahové oděvy a usedly do hasičských vozů. Některá dítka se netajila tím, že by se chtěla v dospělosti stát právě hasičem.

Zásah hasičů v Kunraticích v Liberci.
Hasiči zasahovali u požáru stavební buňky. Celá stavba byla v plamenech

Krajský hasičský sbor aktuálně shání dvě desítky nových kolegů. „Probíhá přirozený odliv. Neustále podnikáme kroky k tomu, abychom měli dostatek výjezdových hasičů,“ podotkla Benešová.

Zájemci musí splnit řadu kritérií, ať už se jedná o střední vzdělání s maturitou, dobrý zdravotní a fyzický stav, čistý trestní rejstřík či zvládnutí psychotestů.

Řada uchazečů neuspěje ve fyzických testech, kde na ně čeká jedna vytrvalostní a dvě silové disciplíny. Čas a počet cviků se odvíjí od věku zájemce, ti nejmladší musí například uplavat dvě stě metrů jakýmkoliv stylem pod čtyři minuty a padesát vteřin. Na požadovaný počet kliků, které lze vyměnit za shyby na hrazdě, a sed lehy, případně přednožování, má každý po dvou minutách.

Mohlo by vás zajímat: Historická tramvaj z Prahy vyrazila na koleje, sveze cestující na Den vítězství

Zdroj: Jiří Louda