close Historik architektury Jaroslav Zeman nabídne prohlídku staveb spojených s říšskou politickou propagandou a představí i nerealizované vize na přestavbu Liberce, hlavního města tehdy nově ustanovené župy. info Zdroj: Archiv organizátora zoom_in Pestrý program zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. „V letošním roce chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ osvětlila zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

Festival připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti, jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Památkářka Alena Řičánková zacílí na historické pavilony areálu krajské nemocnice, která je typickou stavební skrumáží budov z různých časových období. Historik architektury Jaroslav Zeman nabídne prohlídku staveb spojených s říšskou politickou propagandou a představí i nerealizované vize na přestavbu Liberce, hlavního města tehdy nově ustanovené župy.

„V Jablonci nad Nisou se vydáme s architektem Jakubem Chuchlíkem prozkoumat krajinu i město korytem Bílé i Lužické Nisy. Putování za vodou a vodními díly nabídne i Tanvaldsko s architektkou Petrou Veselou,“ nastínila další program Steinbachová.

Ve Frýdlantu přiblíží Vladimír Balda zájemcům nedávné zásahy do historického jádra a náměstí, zatímco Ladislav David je provede po neoklasicistních a funkcionalistických stavbách Rudolfa Bitzana. Ve Vratislavicích nad Nisou se uskuteční komentovaná procházka od Zauhlovačky k mateřské škole. „V Turnově program nabízí se členy klubu přátel železnic Českého ráje návštěvu depa i cestu historickým vlakem. Nejen příznivci horské turistiky ocení komentovanou prohlídku nově otevřeného Muzea horolezectví s jeho autory z ateliéru Hipposdesign Praha,“ doplnila Steinbachová.

V programu Dne architektury lze vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti. Více najdete na webu festivalu.