Stojí hned vedle českodubské komendy a je jako pěst na oko v památkové zóně. Od revoluce nedostavěný, omítnutý jen z dolní části, kde je zdravotní středisko. Bývalý kulturní dům v Českém Dubu dělá městu starosti už dlouho. O jeho demolici se mluví roky, brzy už snad dojde i na skutečné činy. „Demolici nemůžeme provést hned. Nejprve musíme přestěhovat ordinace lékařů, které tam teď jsou. Zakoupili jsme rohový dům v Husově ulici, kde dříve zdravotní středisko bývalo. Aktuálně se dokončuje projektová dokumentace a počítám, že k vlastnímu stěhování ordinací dojde na jaře 2017, zhruba v květnu nebo červnu," popisuje starosta Jiří Miler s tím, že souběžně už by měla být vysoutěžena i firma, která pak provede vlastní demolici kulturního domu.

Radnice už má také vizualizaci budoucího prostoru. S žádnou náhradní stavbou na místě zbouraného kulturáku ale nepočítá. „Jediné, co zůstane stát, je trafostanice a pak by tam měla vzniknout terasa Tomáše Edela, zesnulého ředitele českodubského muzea. V dlažbě terasy bude i veliký motiv z šablonové malby z gotické skříně, kterou Edel objevil ve věži zdejšího kostela. Chceme tím připomenout jeho osobnost a objevy, které v Českém Dubu provedl," pokračuje Miler. Na zbytku uvolněné plochy pak vznikne odpočinková zóna a menší parkoviště pro zhruba 17 aut.

„Odstraněním kulturního domu se navíc opět spojí ulice Kostelní a 17. listopadu a vznikne tak příjemná cesta v historické části města, tak jak to bylo dřív," dodal starosta. Náklady na demolici se odhadují na 8 milionů, zhruba stejnou částku bude stát i přestavba zdravotního střediska.