Vale daly postupně šestipodlažnímu obchodnímu domu především známé módní značky. V poloprázdném centru zůstalo dosud pár lékařů, pojišťovny, lékárna, kavárna, restaurace, kosmetické studio, supermarket nebo fitcentrum.

Sportovní oblečení zde už v těchto dnech nenakoupíte, své poměrně rozlehlé prostory opustila také oblíbená značka C & A.

„V Liberci je v současné době sto tisíc metrů prodejních ploch. Někde jsem četl, že je to vůbec nejvíc v přepočtu na jednoho obyvatele ze všech měst v republice. Konkurence je obrovská. A Polsko a Německo co by kamenem dohodil. K tomu pořád trvá krize, lidi nenakupují,” podotkl Miroslav Bobek, spolumajitel prodejny HITEC, která odešla z Delty už letos v květnu.

Delta doplatila na obří centrum Forum, které vyrostlo v její těsné blízkosti. Podle webových stránek nabízí Delta k pronájmu nyní zhruba 15 obchodů ve čtyřech podlažích. Jak uvedla manažerka centra Hana Lenderová, společnost s dalšími případnými nájemci nyní vyjednává. "Mezi nimi jsou i prodejci oblečení, Deltu se snažíme znovu naplnit," řekla.

Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se


Podle obchodníků je vedle sousedního Fora nevýhodou Delty především nižší komfort pro zákazníky, neboť obchodní dům nemá vlastní parkoviště.

„Přestěhovali jsme se do Plazy. Tam to sice také není žádná sláva, ale Plaza má na rozdíl od Delty aspoň parkoviště,” doplnil Miroslav Bobek. Jak uvedla prodavačka prodejny C & A, prostory v Deltě módní značka právě vyklidila. Na vině byl stejně jako u jiných odliv zákazníků. Ti se přesunuli do Fora.

Delta s prostory pro 43 obchodů přišla na zhruba 350 milionů korun. Komerční plocha zabírá 5,5 tisíce metrů čtverečních, z toho obchodní prostory 4,7 tisíc metrů. Delta patří společnosti Amadeus Real, která má obchodní domy ještě v dalších městech, například v Praze nebo v Brně.

„My tu zůstaneme, asi jako jediní. Když se Delta otevírala, chodilo víc lidí. Ale my máme stálé hosty, odstěhování obchodů jinam nás neohrozí,” uzavřela optimisticky servírka Cofee 26 Michaela Šprdlíková.