Nový typ mutace představuje riziko, je agresivnější a rychleji se šíří. „V Libereckém kraji nejsou žádná ohniska delta varianty koronaviru, případy jsou navázány na předchozí zjištěné zdroje. V daleko větší míře se snažíme vytrasovat rizikové kontakty, máme jich v průměru pět až šest na jeden pozitivní případ,“ sdělil Valenta.

Zároveň vyzval návštěvníky libereckého hudebního klubu Bunkr na Tržním náměstí, kteří zde pobývali v sobotu 19. června, k absolvování preventivního testování PCR hrazeného ze zdravotního pojištění. „Do klubu v tu dobu zavítal mladý infekční muž, který byl pozitivní na mutaci delta,“ vysvětlil Valenta a doplnil, že krajská hygiena má aktuálně pod kontrolou nejbližší kontakty z okolí mladíka, jako je je rodina či přátelé.

„Vzhledem k charakteru akce i místa, který vytváří podmínky pro blízký kontakt osob a složitější dodržení protiepidemických opatření, doporučujeme test podstoupit,“ doplnil Valenta.

Zmiňovaný klub spolupracuje s hygienickou stanicí a celý personál bude pro jistotu otestován i přes to, že je většina z něj proočkována. „Po roce se otevřelo a jsme rádi, že k nám chodí lidi a můžeme zase provozovat klub. O to víc se nám zdá, že se někdo rozhodl nás pranýřovat v médiích kvůli jednomu nakaženému a udělat z nás „liberecké Techtle Mechtle“ na začátku sezony, kdy připravujeme spoustu venkovních koncertů známých kapel u nás před klubem,“ řekl majitel podniku Tomáš Hajíček. Narážel tím na loňský případ pražského klubu, kde se nakazily desítky lidí.

Koronavirová situace v kraji se postupně uklidňuje. Krajská informační linka ukončí provoz 30. června, jelikož významně klesl počet telefonátů. „Covidoví pacienti v nemocnicích se pohybují v řádu jednotek. Není omezena standardní nemocniční péče,“ podotkl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter.