Minimálně dvě sjezdovky spustí už příští víkend Sportovní areál Ještěd. Jezdit by se mělo na Skalce, Pod lany a také na Bucharce. „Rád bych, aby určitě v okolí Černého vrchu jezdilo všechno, co jde," slibuje ředitel areálu Jan Svatoš. Záležet podle něj bude hlavně na počasí.

DOLE MRÁZ, NAHOŘE TEPLO

To zatím přálo k zasněžování technickým sněhem. „Jedeme na plné obrátky, v tuto chvíli máme zasněženo zhruba 1,5 kilometrů. Vrstva sněhu je 50 centimetrů," popsal včera dopoledne.

Inverze ale způsobila, že zatímco v Liberci v noci poklesla místy teplota až na mínus osm stupňů Celsia, na vrcholu Ještědu naměřili o čtyři, pět stupňů méně.

Nedočkavé lyžaře ale zatím na svah nepustili. „Vyhodnotili jsme, že by to bylo předčasné. Raději chceme vše pořádně připravit na příští víkend tak, jak jsme slibovali," řekl Svatoš.

Na Ještědu si tak zatím užívaly jen děti. Technický sníh přilákal nedočkavce na bobech. Před spuštěním vleků budou moct dovádět v celém areálu. A o víkendu už také s lyžemi na dětském vleku na Bucharce.

JEZDILO SE V JIZERKÁCH I V KRKONOŠÍCH

První prosincový víkend se poprvé rozjely už ale vleky v Jizerských horách a Krkonoších. Lyžovalo se například na Tanvaldském Špičáku. V sobotu tam na 1,4 kilometru dlouhé červené sjezdovce lyžovalo asi 500 lidí, v neděli už dokonce dvojnásobek. „Na začátek sezony to byla hezká návštěva a vydařilo se i počasí. Po oba dny bylo slunečno," uvedl za areál Pavel Bažant pro ČTK. Středisko bude v dalších dnech uzavřené, v provozu bude opět o víkendu.

Sezonu už také zahájil skiareál Rejdice v Kořenově, o víkendu jezdila lanovka a lyžovat se dalo na kilometrové sjezdovce. I v Rejdicích jsou s návštěvností spokojení. „Každý den jsme měli stovky lidí," uvedla za areál Monika Martínková. Také Rejdice přeruší na pracovní dny provoz a středisko se znovu otevře v pátek na večerní lyžování.

Tisíce lidí vyrazily na běžky, i když zatím jsou v Jizerských horách upravené jen okruhy v okolí Bedřichova a Jizerky. Na některých úsecích se stále těží dřevo, a proto je zatím nejde upravovat rolbou. Stopy si ale běžkaři prošlapávali sami.

Napilno neměli ale jen vlekaři. K prvním úrazům a jednomu vyčerpání musela vyjíždět i Horská služba.