Řidičům hromadné dopravy i automobilů se po včerejšku v rozkopaném Liberci trochu ulevilo. Po nákladné rekonstrukci, která trvala bezmála pět měsíců, mohli poprvé v pondělí projet Jabloneckou ulicí. Doprava je v ní ale organizovaná trochu jinak, než tomu bylo před uzavírkou.

Cestující neběhají mezi zastávkami

Místo dvou zastávek MHD zde vyrostla jediná, objevily se tu nové ostrůvky a stavbaři podél silnice položili daleko širší asfaltový chodník, než tu byl dříve. „Je tu umožněný pohyb také cyklistům, a to už od Klicperovy ulice,“ upřesnil vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský.

Ovšem zásadní změnou, která vychází vstříc lidem, přestupujícím z tramvají na autobusy, je společná zastávka pro oba tyto prostředky hromadné dopravy. Cestující už nebudou muset běhat od zastávky k zastávce.

Autobusy budou přitom ze silnice zajíždět na koleje tramvají, podobně jako je tomu na zastávce MHD Šaldovo náměstí u obchodního centra Plaza. „Pro lidi bude nová organizace veřejné dopravy mnohem bezpečnější. Jen je možné, že světelná křižovatka nahoru k Liebigově vile a na Králův Háj bude ale méně propustná,“ podotkl Pavel Rychetský.

V ulici vyrostlo také několik zbrusu nových semaforů, takže řidiči musejí dávat při projíždění Jabloneckou pozor na jednotlivé změny. Ze směru od sídliště Broumovská k areálu bývalé Textilany namalovali silničáři nový jízdní pruh. Ten je určený jen autobusům, které po něm zabočí na koleje do společné zastávky s tramvajemi.

Všechny přechody řídí semafory

„Všechny přechody jsou zabezpečeny světelnou signalizací. Díky širšímu chodníku nebudou už cyklisté jezdit mezi auty v hlavním dopravním prostoru,“ poznamenal provozně technický náměstek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Ludvík Lavička s tím, že tramvaje číslo 5 a 11 nyní jezdí areálem bývalé Textilany po dvoukolejné trati.

Rekonstrukce ulice stála zhruba 20 milionů korun. Ředitelství silnic a dálnic přitom k opravě využilo souběžnou modernizaci tramvajové trati, na níž by v budoucnu měl navázat odklon tramvajových kolejí na sídliště Rochlice.