Režisér snímku David Balda, kterému bylo v době uvedení osmnáct let, se stal jedním z nejmladších režisérů na světě, kterým se podařilo uvést celovečerní film do celoplošné distribuce. Ve filmu si zahráli známí herci jako Jiří Dvořák, Veronika Arichteva, Petr Kostka a Stanislav Zindulka. Hudbu k filmu vytvořil zpěvák a skladatel Michal Hrůza. Natáčelo se i v Libereckém kraji, konkrétně nedaleko Mimoně, v blízkosti Liberce a v Hradčanech.

„V Hradčanech se točily dvě velké filmové scény, které jsou obě až ke konci filmu. Je to prostředí, které má neskutečně silnou atmosféru, pořád mě to tam táhne. Ty velké betonové plochy uprostřed lesů a stále přítomný duch bývalé Rudé armády, která tam byla od roku 1968, nabízí velmi zajímavé prostředí pro natáčení,“ sdělil David Balda s tím, že film uspěl i na on-line platformách, jako je Netflix, O2 TV, Voyo a Apple TV.

Michal Hrůza - Nad světem (Nezapomínej)

Zdroj: Youtube

Nyní pracuje na novém celovečerním filmu s mezinárodním hereckým obsazením a jako téma si zvolil všudypřítomnou manipulaci. Podle mladého režiséra je v dnešní době obzvlášť nutné varovat diváka před tím, aby se nenechal jednoduše manipulovat.

„My v tomto filmu manipulaci ukazujeme skrze různá tajná a mocenská společenství. Je to způsob, který je nadčasový a může fungovat v každé době. Zároveň si to drží atmosféru, která je pro diváka poutavá a zajímavá,“ zdůraznil Balda.

Momentky z natáčení filmu Narušitel.
Režisér Balda: „Mrzí mě, že vrstevníky nezajímá historie"

První klapka padla letos na jaře v historickém centru Prahy, odkud se filmaři přesunuli do italské Boloni a Ferrary. Natáčení vzbudilo pozornost místních obyvatel a filmových fanoušků.

„Tato italská města mají neuvěřitelně silnou atmosféru. Místy mysteriózní, místy převyšuje spíše ta studentská energie, protože konkrétně v Boloni jsou desítky tisíc studentů. Je pro mě neuvěřitelné, jak to město žije, ale zároveň nabízí tajemná místa zcela bez lidí. Myslím, že málokteré město je tak filmařsky přívětivé. Pro mě konkrétně Bologna není v tomto filmu jen lokace, ale postava se svým vlastním charakterem,“ svěřil se režisér.

David Balda připravuje nový film, natáčelo se i v Itálii

Zdroj: David Balda

Film se natáčí v mezinárodní koprodukci a bude distribuován v několika zemích Evropy. Hlavní roli ztvárňuje slovenský herec Radoslav Gavlas, jedné z významných ženských rolí se zase ujala Anna Čtvrtníčková. Film by měl být dotočen letos v létě a do kin jej mladý režisér uvede začátkem příštího roku. Souběžně s tím vyjde i knižní podoba příběhu.