„Změna by spočívala v doplnění výčtu osob, kteří jsou chráněni statusem úřední osoby podle trestního zákoníku,“ vysvětlil náměstek hejtmana Libereckého kraje Radek Cikl. Prozatím tento status mají například soudci nebo policisté. „Jedná se pouze o doplnění jedné věty do trestního zákoníku, nebylo by třeba měnit žádné další předpisy. Změna by si nevyžádala ani žádné peníze,“ doplnil.

Hlasy volající po lepší právní ochraně členů záchranné služby se ozývají již delší dobu.

„Nejsme první, kdo na tento nedostatek upozorňuje, ale jako první předkládáme konkrétní návrh na úpravu zákona,“ řekl radní Libereckého kraje Zdeněk Bursa.

Jak rychle by se mohla novela prosadit záleží především na parlamentu. „Kdyby se obě komory parlamentu i prezident shodli na odsouhlasení návrhu, tak by novela mohla začít platit do půl roku. Pokud dojde na připomínkování, tak počítáme spíše s rokem,“ uvedl Cikl.

V Libereckém kraji se záchranáři potýkají zhruba čtyřikrát až pětkrát za rok s napadením, které skončí vážným zraněním. Slovním útokům, vyhrožování a drobnějším fyzickým napadení musí však členové záchranky čelit téměř denně.

„Například kolegyně, která pracuje jako záchranářka, jela jednou k muži v bezvědomí. Ten byl totálně opilý, a když ho naložili na nosítka, probral se a chytil ji pod krkem. Při tom ji slovně urážel a dokonce jí vyhrožoval,“ popsala jeden z incidentů mluvčí záchranářů Libereckého kraje Lenka Markovičová.

Hůře dopadl v lednu letošního roku řidič liberecké záchranky, kterému útočníci zlomili nos a způsobili otřes mozku. O dva měsíce později pohmoždil v Liberci opilý mladík záchranářce nohu. Podle Lenky Markovičové záchranáři sami volají po statusu veřejného činitele již od roku 2003.

Kateřina Vodičková