„Kdybychom těsně před povodní nerekonstruovali rodný dům malíře Josefa Führicha, už by tu dnes nestál,“ upozornil starosta Chrastavy Michael Canov. Důkladnou opravou totiž hrázděný dům z roku 1802 stavbaři natolik zpevnili, že odolal velké vodě. „Sousední dům jsme museli nechat strhnout,“ dodal starosta.

Michael Canov právě končí už své druhé volební období v čele radnice. Do voleb jde znovu. Opět bude usilovat o post starosty. „Jsem rád, že se nám podařilo rekonstruovat s pomocí dotací několik budov, základní školu, kulturní centrum, ale třeba i autobusové nádraží. Nyní stavíme u vlakového nádraží nový terminál, aby to měli lidé, co přijedou po železnici, kousek na autobus,“ shrnul starosta.

Kvůli Kováku měl zaniknout obchod

Za velký úspěch právě končícího volebního období považuje Michael Canov rovněž to, že se podařilo vystěhovat méně přizpůsobivé obyvatele z nechvalně proslulé ubytovny Kovák. Dokonce hrozilo, že kvůli nim opustí město supermarket, který stojí naproti Kováku. Lidé z Kováku totiž chodili do obchodu krást. „Mrzí mne, že jsme nezískali dotaci na rekonstrukci mateřské školky v Revoluční ulici. Také je škoda, že jsme doposud nepohnuli s chátrajícím sportovním areálem, hřištěm a starou halou,“ podotkl. Po lepších možnostech sportování volají především mladší obyvatelé města.

Maminkám, jak dokládá anketa Deníku, by zase město udělalo radost, kdyby se lépe staralo o dětská hřiště. „Na úklid využíváme i lidi z veřejně prospěšných prací. Je pravda, že v poslední době jsme měli ale jiné starosti než dětská hřiště,“ řekl Michael Canov.

Za největší úkol pro další období vidí odstranění škod po srpnových povodních. Ty dosahují celkové výše 1,5 miliardy korun, z toho 181 milionů na obecním majetku. „Všechno zlé je k něčemu dobré. Byl jsem až dojatý z toho, jak nám celá republika pomáhala. To jsem nečekal. Všem patří můj dík,“ zdůraznil starosta. „Chrastaváky to neštěstí sblížilo, semkli se,“ doplnil.

Většina z několika dotázaných obyvatel města je v Chrastavě spokojená. „Žiju tady 50 let. Nebýt těch povodní, žilo by se nám tady všem dobře. Všechno tu máme, krámky, školy, školky, doktora i lékárnu,“ svěřila se seniorka Růžena Weberová.

Kritické hlasy jsou ale slyšet z řad opozičních zastupitelů. Nelíbí se jim třeba, že půl milionu korun, které vynesl charitativní koncert Michala Davida, putovalo na opravu kuželkárny, kde dělá předsedu stranický kolega starosty. „Normální člověk se tam ani na kuželky nedostane. Peníze se měly rozdělit spíš mezi lidi, kterým po povodni nezbylo skoro nic,“ zdůraznila zastupitelka Romana Krčková. Té se také nelíbí, že rozpočet na opravu školy jednou tolik zvedly vícenáklady firmy.

Starosta Michael Canov odmítl, že by peníze z charitativního koncertu přiřklo zastupitelstvo kuželkárně z nějakých pokoutních důvodů. „Celkem jsme na pomoc po povodních dostali 12 milionů. Peníze rozdělujeme spravedlivě, i mezi občany. Osobní vztahy nerozhodují,“ podotkl.