V Liberci proběhne už posedmé. „Nesklouzáváme do stereotypu, stále máme koho překvapit, a to díky velkému potenciálu,“ říká hlavní pořadatel události Petr Noščák.

Pro někoho harampádí a zbytečnost, pro druhého doslova poklad. Přesně na této myšlence vznikl Nazdar Bazar. Jeho hlavním cílem je propojit dárce s obdarovanými na jednom místě v jednom čase. „Jsem rád, že věci, na které se u mě doma „práší“, udělají radost někomu jinému. Vždy mám aspoň důvod k úklidu,“ směje se jeden z pravidelných dárců.

„Sedmý ročník bude výjimečný rozsahem, a hlavně místem. Snažíme se jít spíše než do šířky, tak do hloubky, a to především z hlediska kvality,“ popisuje vývoj akce organizátor. Inspiraci čerpají od studentských spolků a charitativní činnosti různých organizací a církevních společenství.

Nazdar Bazar proběhl v předchozích letech např. v Kultivaru či Azylu, tentokrát návštěvníky uvítá v Hospici sv. Zdislavy. Ti budou moci přispět dobrovolným příspěvkem na jeho provoz a zároveň využít možnosti exkurze po vnitřních prostorách hospice s výkladem. „Chceme hospic podpořit a ukázat lidem, že je významnou součástí Libereckého kraje. Navíc zdejší atmosféra vás naprosto pohltí,“ okomentoval místo konání Noščák.

Příprava podobné akce trvá tak dva až tři měsíce, kdy se vše ladí, oslovují se organizace, dobrovolníci atd. „Nejnáročnější je mít nadšené dobrovolníky a najít rovnováhu mezi jejich kreativitou a jejich chutí se raději nechat řídit,“ popisuje průběh přípravy Nazdar Bazaru jeho hlavní organizátor.

A po čem je největší sháňka? „Obecně je největší zájem ze strany organizací o příbory, nože, povlečení. Jinak návštěvníci objevují nové mixery, kávovary, set na sushi atd.,“ odpovídá na otázku Noščák.

„Chceme, aby proběhlo vše hladce a co nejvíce věcí se rozdalo. Samozřejmě budeme rádi, když se vybere co nejvíce peněz pro hospic. Přijďte a buďte součástí velkého Dařiště,“ uzavírá vyprávění a zve na akci Petr Noščák.