Dana Lysáková přitom do vysoké politiky kandiduje poprvé. Dosud se pohybovala především na komunální úrovni, už několikáté volební období je libereckou zastupitelkou.

„K tomu, abych kandidovala, mne vyzvali lidé z regionu, ale také komunisté z vedení strany. Sama od sebe bych o křeslo v Poslanecké sněmovně neusilovala,“ vysvětlila Dana Lysáková.

V minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky získali komunisté v kraji jednoho poslance. Nyní by považovali za velký úspěch, kdyby se jim podařilo mít poslance dva.

Chybí bývalý bachař Josef Vondruška

Lídrem kandidátky KSČM za kraj je advokátka z České Lípy Marie Nedvědová. Není členkou žádné strany. Druhé místo obsadil František Pešek, konstruktér z Jablonce nad Nisou.

Kdo ovšem na kandidátce chybí, to je nynější poslanec Josef Vondruška, který býval v minulosti lídrem strany v kraji. Vondrušku obvinili bývalí političtí vězni z příliš tvrdých praktik v dobách, kdy pracoval jako vězeňský dozorce. Nyní politik čelí obžalobě za zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Jedním z důvodů, proč už nekandiduje, je jeho zdravotní stav,“ poznamenala Dana Lysáková, která je předsedkyní Okresního výboru KSČM v Liberci od roku 1993. Odmítla tak spekulace v médiích, které naznačují, že strana nechce mít na vysokých postech lidi s kontroverzní minulostí.

Předvolební kampaň chtějí komunisté založit na kontaktu s voliči.