Při této příležitosti zároveň podepsala s děkany fakulty strojní a fakulty mechatroniky smlouvu o vzájemné spolupráci, která umožní studentům univerzity například realizaci vlastních experimentálních aktivit v prostorách funkčního jaderného reaktoru výzkumného ústavu Řež. „Studenti jsou pro nás důležitou cílovou skupinou. Stále více se totiž v oblasti energetiky začíná projevovat generační výměna,“ řekla Deníku během svého setkání s novináři Dana Drábová.

„Můžeme se proto již brzy dostat do situace, kdy bude velmi těžké uvažovat o výstavbě nových jaderných bloků, protože nebude nikdo, kdo by je postavil, vyrobil a provozoval. Pro náš ústav je navíc velmi důležité, abychom udrželi v naší infrastruktuře dostatek pracovníků, kteří v budoucnu zajistí bezpečný provoz stávajících jaderných bloků,“ dodala Dana Drábová.

Podle ní je totiž už jen provoz jediného takového bloku pro stát velkým závazkem na dlouhou dobu. V České republice jich přitom v současné době funguje celkem šest a jejich životní cyklus, od chvíle, kdy se je někdo rozhodne postavit, do chvíle, kdy po nich zbude zelená louka, trvá minimálně sto let. „Musíme se postarat, aby ten závazek měl kdo naplňovat. Proto je velmi důležité, aby studenti přemýšleli o energetice tak, že jde o obor budoucnosti, a že má cenu se věnovat vědám, které s ním souvisejí, protože když se jim budou věnovat, v budoucnu určitě nezůstanou bez práce. Toho se opravdu bát nemusejí, protože svět se s námi v současné době o naše absolventy pere,“ uzavřela své povídání Dana Drábová.

Další informace o návštěvě Dany Drábové na Technické univerzitě v Liberci přinese Liberecký deník společně s krátkým rozhovorem v pátek 3. dubna.