„Desítky milionů korun by navíc získalo město, pokud by daňové břemeno rozložilo nejen na občany, bydlící v bytech a rodinných domech, ale i na ostatní stavby, které slouží pro podnikání nebo pro výrobu,“ zdůraznil Jaromír Baxa. Podle něj stačilo jinak nastavit koeficient, upravující násobek daně.

Vedení města v návrhu, který schválili na konci září zastupitelé, počítají pro bytové a rodinné domy s koeficientem 3,5 (u Vratislavic 2,5). Změna pro Liberec by jej snížila na 2. Dále místní koeficient, který platí pro všechny nemovitosti mimo orné půdy a trvalých travních porostů, zvýšili zastupitelé na 2, zatímco podle návrhu opoziční Změny mohl dosáhnout až stupně 3.

„Město počítá s tím, že zvýšená daň z nemovitosti vynese příští rok 128 milionů korun, což je dvojnásobek současných příjmů. Pokud by prošel náš návrh, mohla by radnice získat zvýšením daně z nemovitosti až 159 milionů, což je o 30 milionů víc,“ vysvětlil k tomu Jaromír Baxa.

Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc ale považuje schválený, a tudíž platný model zvýšení daně z nemovitosti za přijatelnější pro obyvatele i živnostníky. „Daň pro živnostníky je na svém maximu, nechtěli jsme jejich daňové břemeno dál zvedat,“ podotkl náměstek.