Ani nové vedení města nevyjde vstříc těm, kteří se chtějí odpojit od centrálně vyráběného tepla libereckou teplárnou. Podle radních by nové kotelny zatížily životní prostředí v Liberci. Navíc by se odběratelům, kteří by u teplárny zůstali, cena tepla hodně zvýšila. „S každým od teplárny odpojeným panelákem by se zvedla cena pro ostatní. Navíc bychom nevěděli, co si počít s teplem, jež vyrábí spalovna,“ vysvětlil primátor Jan Korytář (SZ).

Liberečtí radní odmítli tento týden povolit prodloužení plynovodu na sídlištích Dobiášova a Broumovská, které by Stavebnímu bytovému družstvu Sever a firmě Abastor umožnilo vybudovat vlastní plynové kotelny. Město nechce do města pouštět další zdroje tepla, dokud nepřipraví novou energetickou koncepci. „Lokální kotelny by mohly ohrožovat zdraví obyvatel,“ zdůraznil náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům).

Náměstek pro ekonomiku Jaromír Baxa (SZ) vysvětlil, že teplárnou jsou vytápěny i městské organizace. Proto má vedení radnice samo zájem na tom, aby dálkově dodávané teplo bylo co nejlevnější. Zřejmě město neposvětí ani projekt Euroregionu Nisa, podle něhož by mohlo Liberec vytápět teplo z polské elektrárny Turow. „Jestli se nemýlím, polská elektrárna se má zavřít v roce 2024. Co bychom dělali pak?“ zeptala se náměstkyně Martina Rosenbergová (ČSSD).

Primátor Jan Korytář upozornil, že vedení města chystá o budoucí energetické koncepci města seminář s odborníky na výrobu tepla. Plynovou přípojku družstvu Sever zamítlo město už podruhé. „Čekali jsme, že se změnou vedení města se změní i postoj. Nestalo se, připravujeme proto žalobu,“ řekl předseda SBD Sever Petr Černý, který je zároveň předsedou sdružení DOST!. Podle něj je dálkově dodávané teplo ve městě až o třetinu dražší, než jsou současné průměrné ceny.