Spojky na trati, jedna na Spáleništi a druhá v ulici Stará Ještědská, vznikly při její kompletní opravě na začátku tisíciletí. Důvodem měla být možnost odstavování tramvají při předpokládaném náporu cestujících během lyžařského šampionátu v roce 2009. „Idea byla, že tam bude odstaveno osm souprav, které potom najedou nahoru do smyčky. Nakonec ale nebyly potřeba, zvládli jsme cestující odvozit vozidly odstavenými ve smyčce,“ vysvětlil Lavička. Nepotřebné spojky proto zmizí.

Výluka je plánována na zhruba pět týdnů, její ukončení bude záviset na postupu stavebních prací. Podle informací dopravního podniku bude pro cestující zřízena zvláštní autobusová linka X3, která ze zastávky Malodoubská pojede ulicemi České Mládeže, Dubice a Ještědská. Zastávka Malodoubská se ve směru do města posune zhruba o 100 metrů dopředu, zastávky Hanychov kostel a Spáleniště budou přesunuty na hlavní tah směrem k Ještědu.

Dopravní podnik už letos zrekonstruoval úseky tratí v Lidových sadech, u botanické zahrady, a také v centru města na Soukenném náměstí. Žádné další rozsáhlejší výluky už se v letošním roce nechystají.