Dva a půl tisíce návštěvníků avizuje, že se zúčastní, dalších dvanáct tisíc o akci projevilo zájem. Taková čísla jsou k vidění na Facebooku u události, která lidi do Liberce láká na další teknoparty. Stejně jako vloni má jít o akci nazvanou Czarotek, naplánovaná je opět na přelom dubna a května do Krásné Studánky.

Událost vzbudila mezi lidmi pořádný rozruch, všichni mají ještě v živé paměti loňskou akci, při níž se do Liberce sjelo přes 7000 návštěvníků a 25 soundsystémů dunělo Libereckem pět dní v kuse. „Už dlouho mi nenapsalo tolik občanů jako po zveřejnění této události,“ uvedl hejtman Martin Půta a podobně mluví i liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Přitom ale není jasné, zda vůbec jde o pravou událost. Její autenticitu někteří z diskutujících zpochybňují. „Organizátorem“ událostije zřejmě falešný facebookový účet nazvaný Karlos Topolánek. Přesto se hejtman a primátor v pondělí sešli s krajským policejním ředitelem a šéfem libereckých strážníků. Zabývali se tím, jak postupovat, pokud by se festival opravdu uskutečnil. „Sbíráme informace a vyhodnocujeme je,“ předeslal policejní šéf Vladislav Husák.

Vloni se akce konala na okraji Liberce v části Krásná Studánka na pozemku soukromého majitele Alexandra Kendika. „Pan Kendik nám sdělil, že si jeho pozemek zatím nikdo nepronajal. Vytipovali jsme si nicméně jiné další podobné pozemky, jen v Krásné Studánce jich existuje dalších 40, v celém Liberci pak ještě mnohem více,“ popsal primátor Jaroslav Zámečník.

Město chce urychleně přijmout vyhlášku, která umožní policistům proti podobným akcím lépe zasáhnout. Vyhláška by měla stanovit pravidla, která by museli organizátoři teknoparty dodržet. „Jsme ji připraveni přijmout už na únorovém jednání zastupitelstva tak, aby platila už v době možného konání akce,“ dodal Zámečník.

Uživatel pojmenovaný Karlos Topolánek konkrétní místo konání neuvádí. „Veškeré info o přesném místě včas dodáme. Dopředu upozorňuji, že akci plánujeme na jiném pozemku jiného majitele o větší rozloze a s přístupovou cestou, aby nebyl problém s nákladní dopravou,“ napsal na Facebooku.

Podle fanouška stylu tekno Petra, kterého Deník oslovil, není facebooková událost tak dlouhou dobu před konáním podobných akcí obvyklá. „Přibližné místo konání bývá známo tak týden předem, přesné tak den dva dopředu. Tohle by bylo od organizátorů strašně hloupé. Nikdo nechce, aby místní předem protestovali,“ prohlásil.

Akci Czarotek ale někteří teknaři ve svém plánu vystoupení doopravdy mají. Například francouzský soundystém Suburbass avizuje vystoupení v Česku na Czaroteku v termínu 26. – 28. dubna, neuvádí ale místo, kde se bude akce konat. Stejný termín uvádí i německý MicroChip Rezet Crew, rovněž bez uvedení místa.

Hejtman Martin Půta mluví i o možné snaze odvést pozornost. „Je možné, že má tato událost zakrýt to, že akce proběhne někde úplně jinde. Aktivně proto oslovíme další obce na Liberecku, aby i ony byly připravené,“ řekl. Vloni se podle primátora Zámečníka v souvislosti s teknoparty zabýval magistrát jednadvaceti přestupky. „Patnáct bylo odloženo z důvodu nedostatku důkazů, zbylé se ještě šetří,“ dodal.