Obžalovaným hrozí od dvou do osmi let vězení, uvádí páteční liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD). V souvislosti s přípravou mistrovství byli již dříve obžalováni bývalý rektor liberecké univerzity a majitel společnosti Investing CZ, která prováděla technický dozor.

Nová obžaloba souvisí s dodávkou nábytku pro koleje liberecké univerzity. Ty se před lyžařským šampionátem připravovaly pro hosty a sportovní týmy. Podvodu se podle žalobce dopustili šéf Kolejí a menz Technické univerzity, účetní zhotovitele stavby, kterou byla stavební společnost Syner a bývalý zástupce investora - liberecké společnosti Investing CZ.

"Svým jednáním společně obohatili zhotovitele stavby o částku přesahující 3,900.000 korun," uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Jde o další z kauz, která vyplynula z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ten se po lyžařském šampionátu začal zabývat využitím státní dotace při rekonstrukci areálu vysokoškolských kolejí.

"Zhotovitel stavby účtoval investorovi - Technické univerzitě v Liberci - dodávky nábytku, který ve skutečnosti nebyl dodán. Technická univerzita v Liberci tyto faktury v plné výši proplatila," dodal Hořín.

Faktury obsahovaly i nedodaný nábytek

Žalobce tvrdí, že obžalovaná trojice sice věděla, že část původně plánovaného nábytku na univerzitní koleje nebyla dodána, přesto nechala pracovnice Syneru vystavit faktury a soupisy provedených prací. Ty obsahovaly i nedodaný nábytek. Postupovala tak celkem ve čtyřech případech.

"Pracovník technického dozoru investora, který byl povinen provést kontrolu dodaného nábytku, každou z těchto faktur schválil jako správnou. Pracovník Technické univerzity v Liberci pak zajistil, aby univerzita nesprávnost faktur nezjistila a v plné výši je proplatila," doplnil Hořín.

Univerzita se zatím nechce k obžalobě šéfa kolejí a menz vyjadřovat. "Do skončení všech soudních úkonů se nebude Technická univerzita k celé události nijak vyjadřovat," uvedla mluvčí liberecké univerzity Jaroslava Kočárková. Obžalobu nekomentovala ani společnost Syner.

Je to už druhá kauza související s přípravou lyžařského mistrovství světa v Liberci. I první dvě obžaloby, které padly počátkem letošního roku, přitom souvisely s rekonstrukcí libereckých kolejí. Bývalý rektor a majitel firmy Investing CZ čelí obžalobě za to, že zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku zhruba za 24,3 milionu korun bez jakékoli soutěže vítězi původní zakázky.

"Dle názoru obžaloby tímto jednáním úmyslně vyloučili ostatní možné soutěžitele," uvedl Hořín. Dopustili se tak pletichy při veřejné soutěži a hrozí jim dva až osm let za mřížemi.