„Porušuje ji závažným způsobem, protože zavřela operační sály a neposkytuje akutní zdravotní péči,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Operační sály nemocnice zavřela na konci listopadu v reakci na několikanásobnou otravu krve u devíti pacientů, kteří na nich podstoupili operaci.

Bez ohledu na incident ale i tak nemocnice podle plánů přestala ke konci loňského roku poskytovat akutní péči, aktuálně provádí jen ambulantní zákroky. Až vyšetřování mimořádné události dovolí sály otevřít, i tak se zde bude provádět jen takzvaná jednodenní péče. A právě to se vedení Frýdlantu nelíbí. Zastupitelé si navíc v prosinci odhlasovali, že jsou v krajním případě dokonce připraveni nájemní smlouvu vypovědět. Teď však podle Ramzera čekají na to, jak se nemocnice k situaci postaví.

Stále totiž současně běží jednání o jejím budoucím převzetí Krajskou nemocnicí v Liberci. Frýdlant, Liberecký kraj i obě nemocnice už před časem podepsali memorandum, podle něhož by se měl převod uskutečnit do konce letošního června. Aktuálně se provádí ocenění majetku nezávislou firmou. „Pokud ale nemocnice nebude memorandum naplňovat, jsme připraveni dát výpověď,“ uvedl Ramzer.

Mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová označila kroky vedení města za nešťastné. „Na prosincové schůzce všech zainteresovaných stran všichni účastníci včetně starosty Ramzera souhlasili s tím, že nebudou dále zvyšovat napětí v regionu a nejistotu zaměstnanců nemocnice. Je proto velmi nešťastné, že zástupci města opět hrozí výpovědí nájemní smlouvy, přitom k tomu nejsou splněny právní podmínky,“ reagovala Fuchsová.

Soukromá frýdlantská nemocnice dlouhodobě postupně omezuje rozsah zdravotní péče. Konec akutní chirurgie a gynekologie není prvním případem. V půlce minulého roku špitál například zrušil chod lékařské pohotovosti. Tu proto nyní zajišťuje liberecká nemocnice v prostorách své plicní ambulance ve Fügnerově ulici.

Dobrou zprávou je, že se zlepšil zdravotní stav i poslední frýdlantské pacientky s otravou krve, leží tak už na standardním lůžku. Zbylí pacienti byli v prosinci propuštěni domů. Případem se stále zabývají policisté, přesnou příčinou otravy pak hygienici. Podle Fuchsové nemocnice ještě žádného pacienta neodškodnila. „Dokud trvá vyšetřování a není jasný viník, nelze mluvit o odškodnění. S pacienty jsme v kontaktu, ozývají se nám sami nebo je kontaktujeme my,“ popsala mluvčí.