Právě proto se včera sešla asi dvacítka lékařů, zdravotních sester a dalších profesí z nemocnic celého kraje před libereckou radnicí.

Cíl mítinku byl jasný - zdravotníci chtějí, aby vláda splnila své sliby a platy jim navýšila. „Podobné happeningy probíhají ve všech krajských městech republiky. Nejde o žádné velké demonstrace. Nelíbí se nám to, že pokud vůbec nějaké zvýšení mezd bude, bude malé,” vysvětlila Miluše Váňová, předsedkyně krajské rady odborového svazu zdravotnictví.

Další akce zatím nechystáme

Jak prozradila, zdravotnické odbory už poslaly ministrovi Hegerovi několik humorných dárků, jimiž se chtějí připomenout. Třeba brýle by mu měly pomoci otevřít oči nebo budík dát najevo, že na splnění předsevzetí nastal ten pravý čas.

Přidávají se teď také uklízečky

„Do konce letošního roku žádné další akce v naší kampani Zůstáváme, splňte sliby nechystáme,” doplnila Libuše Váňová.

K lékařům a zdravotním sestrám se ale připojují také další profese, například uklízečky. „Pracuji už třetím rokem na chirurgii, ještě mi ani jednou nezvedli plat. Děláme na dvě směny. Z toho, co bereme, se už nedá žít,” podotkla Ivana Vítková. „A po Novém roce přijde velké zdražování. To se s platem osm a půl tisíce hrubého ocitneme na hranici bídy,” doplnila.

Generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Jiří Veselka připomněl, že dokud nevyjde nová úhradová vyhláška, nemůže slíbit svým zaměstnancům žádné peníze. „Nemůžeme nic předjímat. Jednou se mluví o dvou procentech, podruhé o třech. Vyhlášku by měli vydat do čtrnácti dnů,” zdůraznil ředitel.

Mnozí lidé protesty zdravotníků podporují, i když sami mají málo. „Doktor by měl být zaplacený a ne takový hokejista nebo fotbalista. Za mého mládí hráli chlapi fotbal zadarmo,” řekl senior Jaroslav Dejda.