„Pěstounem se člověk stane, když přijme cizí dítě za vlastní a vychovává ho. O tom, že to občas není jednoduché, ale rozhodně to stojí za to, budeme vyprávět v druhé řadě Plného hnízda. Společně s renomovanými psychology, terapeuty a dalšími odborníky na pěstounství, rodičovství a život jako takový, ukážeme, jak překonat jakýkoliv problém a najít cestu i z toho nejtemnějšího lesa,“ řekla kreativní producentka Jiřina Budíková.

Zatímco osvojení nebo-li adopce je trvalé a mezi osvojitelem a dítětem vznikne stejný příbuzenský vztah jako mezi rodičem a dítětem, tak pěstounská péče trvá po takovou dobu, po kterou ji dítě potřebuje. Pěstoun o dítě osobně pečuje, žije s ním, ale není jeho zákonným zástupcem. Pěstouni se hledají často pro děti starší, sourozenecké skupiny, ale také děti s nějakým hendikepem, či děti minoritního etnika. Vždy záleží na žadatelích, jak jsou tolerantní. Jednou z „nenáročných“ pěstounek je Magda Bucharová Hasanová, která se této záslužné činnosti věnuje přes dvacet let. „Přemýšlela jsem, co má v životě smysl, a pěstounská péče mě oslovila. Nemusím porodit děti, abych je milovala,“ zdůraznila pěstounka.

Poznáte podle fotek obec na Liberecku?
Hádanka z Liberecka: Poznáte podle fotek a videa, o jakou obec se jedná?

První řada Plného hnízda měla premiéru loni začátkem února, všechny epizody jsou ke zhlédnutí v iVysílání ČT. Pěstounů je v České republice stále kritický nedostatek, a proto pro všechny zájemce o pěstounství připravili tvůrci a Česká televize infolinku 770 169 155 a také webový rozcestník na www.ceskatelevize.cz/plnehnizdo.

Anotace dílu z Libereckého kraje
Sex je těžké téma pro rodiče, natož pro pěstouny! Otec Mirek Buchar má v rodině na starost sexuální výchovu. Jak připravit na vztahy a sex retardované dítě v pěstounské péči, když je do toho nemocné jeho biologické dítě. Zjišťovala v dalším dílu dokumentárního cyklu ČT Linda Kallistová Jablonská. Autorský tým Šimečková-Třešňák a režisérský čtyřlístek Linda Kallistová Jablonská, Ivana Pauerová Miloševič, Adam Oľha a Martin Páv spolu s renomovanými psychology, terapeuty a dalšími odborníky na pěstounství, rodičovství a život jako takový, ukážou, jak zvládnout každý problém a najít cestu i z toho nejtemnějšího lesa. Proč má Mirek Magdu v telefonu uloženou jako Sněhurku? Protože, když jí potkal poprvé, opečovávala sedm trpaslíku. To už ale dávno neplatí a ani sourozenci samotní neví úplně přesně, kolik jich vlastně doma je. I tak to ale není žádná pohádka! Bucharovi jsou ale neuvěřitelní bojovníci, kteří zdolají každou horu, i kdyby byla postavená z hromad léků, které ještě nikdo nebere, kdy má. A jako v pohádkách i v domku s největším gaučem ve střední Evropě přijde den, kdy všichni princové chtějí potkat princeznu svého srdce a naopak. Jak ale přistupovat k lásce dětí s mentálním hendikepem? Jak vůbec přijmout, že i jim se zapalují lýtka? A jak si tohle všechno užít, a to i když jste chlap?