Šest a půl tisíce vlaků speciálně upravených pro přepravu jízdních kol vyjíždí do nové cyklistické sezony. Letos jich nově přibylo téměř 250. Příznivci cyklistiky je najdou také na Liberecku, které má i jednu z nejvyužívanějších tras v zemi, mezi Libercem a Harrachovem. Využívají ji lidé především jako dopravu do Jizerských hor a Krkonoš.

„S manželkou využíváme cyklovlaky celé léto a tím do Harrachova jezdíme pravidelně. Je to pohodlné. Naložíme kola a nemusíme řešit, kde zaparkovat auto nebo se bát, jestli ho někdo ukradne. Nehledě na to, že si díky tomu můžu dovolit po cestě i malé pivečko," říká pravidelný cestující v cyklovlacích Pavel Kořínek.

V Libereckém kraji byly nově letos zřízeny také půjčovny kol, kde si mohou zájemci za poplatek vypůjčit kolo i přilbu. Zájemci je ovšem najdou pouze na Českolipsku, na nádražích v Mimoni, Doksech a České Lípě, a tak si mohou naplánovat cyklovýlet třeba k Máchovu jezeru nebo do Kokořínska.

Ceny za vnitrostátní přepravu kol se pohybují v desítkách korun a jsou odstupňované podle vzdálenosti. Cena začíná na 25 Kč pro trasy do 50 kilometrů a končí na 75 Kč při cestě delší jak 351 kilometrů. V úschově během přepravy se navíc hradí poplatek 10 Kč za jedno kolo. Ve vybraných, hlavně v dálkových, vlacích je s ohledem na garanci místa a komfort cestujících nutná rezervace místa pro kolo. Přeprava kola do ciziny stojí 10 Euro, tedy asi 279 Kč. Za přepravu kola na Slovensko zaplatíte 3 Eura, přibližně 84 Kč. V některých oblastech je regionálními jízdenkami přeprava kola bezplatná.