Naštěstí šlo jen o mezinárodní taktické cvičení českých a polských hasičů. Kromě Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant zasahovali také dobrovolní hasiči z Heřmanic, Kunratic a Dětřichova. Cvičení se účastnili i dobrovolní hasiči z dalších obcí Frýdlantska a také profesionální hasiči.

Úkolem hasičských jednotek na místě byla likvidace požáru, který vznikl na prohlídkovém okruhu hradu ve druhém patře, kde vlivem manipulace s otevřeným ohněm jednoho návštěvníka došlo k zapálení textilního závěsu. Hasiči museli počítat také s tím, že se požár následně rozšířil i na dřevěné vystavené exponáty a dřevěnou podlahu.

Anna Kšírová.
Utěšujeme se, že to nějak dopadne, říká o klimatické krizi lékařka Anna Kšírová

„Hlavním úkolem cvičení bylo vyhledat šest ztracených návštěvníků v prostorách hradu a transportovat je před zámek. Vodu na zámek hasiči dostali skrze suchovod ze zámeckého rybníka a hadicemi z řeky Smědé od Pivovaru Albrech,“ řekl Jan Přerovský z tiskového odboru Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Dodal, že podobné cvičení se na frýdlantském zámku nekonalo poprvé. „Jednotky se musí seznámit s terénem a prostředím zámku v průběhu služby, protože hasiči ze sboru odcházejí a přicházejí noví. To znamená, že všechny nováčky musíme se situací seznámit a oživovat informace a zkušenost,“ doplnil Přerovský.

Akce se zúčastnily dvě jednotky profesionálních hasičů Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, deset jednotek Sborů dobrovolných hasičů obcí a měst Frýdlantska, pět jednotek dobrovolných hasičů z Polska a příslušníci Policie ČR, Městské policie Liberec a Českého červeného kříže.