Nové stanice pod Ještědem se v pátek dočkali záchranáři horské služby. Otevření dřevěné služebny za šest milionů korun se zúčastnil také ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, který ještě předtím stihl cestou na Ještěd zabloudit.

Stavba, která poskytne záchranářům vhodné zázemí pro službu na Ještědském hřebeni, vyrostla na místě staré služebny. Ta byla již v havarijním stavu, nevyhovovala navíc ani po stránce požadavků na poskytování kvalitní první pomoci.

Přestože chtěla horská služba nalézt peníze na novou stanici v rozpočtu Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009, nakonec stavěla služebnu pod Ještědem ze svého. „Šlo o poslední stanici ze staré éry, která čekala na svoji rekonstrukci,“ řekl během otevření republikový náčelník horské služby Jiří Brožek s tím, že kvůli potížím s pozemky kolem nové stanice nemohla být rekonstrukce dokončena již před uplynulou zimou, jak bylo původně plánováno. Celou zimu tak museli zaměstnanci horské služby pracovat na Ještědu v provizorních podmínkách.

Staré dřevěné buňky tedy pod Ještědem nahradila moderní dřevěná stavba s místnostmi pro záchranáře a osetřování zraněných turistů až letos. Nové služebně navíc již nechybí ani tolik potřebné garáže pro uskladnění veškeré techniky horské služby.

Záchranáři budou zázemí nové stanice využívat celoročně. Každý rok totiž podle Jiřího Brožka přibýva zásahů, které musejí záchranáři absolvovat právě v letních měsících, kdy je Ještěd oblíbeným místem pro cyklisty.

„Vzhledem k tomu, že je na Ještědu celoroční provoz a řada lidí se zde věnuje poměrně nebezpečným sportům, jde o kopec který si svou službu zasluhuje. Mohu potvrdit, že zde máme poměrně dost práce,“ uvedl náčelník horské služby pro oblast Jizerské hory René Mašín.