Výrazné zlepšení kritické situace s nedostatkem míst v domovech důchodců na Liberecku by mohlo nastat již ke konci příštího roku. Až čtyři desítky seniorů by měly najít svůj nový domov v budově v Dětřichově, která dříve sloužila mateřské škole a pohraniční policii. Obec Dětřichov, která je vlastníkem domu, se již před časem rozhodla objekt nabídnout k prodeji právě za tímto účelem. A zájemce se našel.

„Máme již s obcí uzavřenou nájemní smlouvu s předkupním právem. V současné době zpracováváme projekt na domov pro seniory, kteří potřebují soustavnou péči, kteří se o sebe již sami nedokáží plně postarat,“ vysvětlil Marek Kuthan ze společnosti Dům pohody, která zde vybudování domova důchodců plánuje.

Podle jeho informací v brzké době společnost požádá o stavební povolení na úpravy nutné k rekonstrukci budovy a příští rok by chtěla začít s vlastní výstavbou.

Není to však první záměr v této oblasti, který společnost na Liberecku plánuje. Jeden se již podařilo zrealizovat, a to v chrastavském Zámečku. „V současné době v Chrastavě již domov důchodců provozujeme. Prozatím zde máme umístěných pět seniorů, kteří již našich služeb využívají a další čtyři si vyřizují náležitosti spojené s prodejem svým bytů a v nejbližší době by se měli přestěhovat,“ uvedl Marek Kuthan s dodatkem, že tím bude naplněna kapacita chrastavského domova důchodců přibližně z poloviny.

Menší zájem o pobyt v domově pro seniory by se v době, kdy jiné domovy důchodců praskají ve švech a čekací doby na umístění se protahují i na více než rok, mohl zdát zvláštní.

„Chrastavský domov pro seniory není tím klasickým domovem důchodců, je pouze pro dosud plně aktivní důchodce, kteří se o sebe dokáží plnohodnotně postarat. A o taková místa až tak velký zájem není,“ vysvětlil Marek Kuthan s tím, že rozhodujícícm faktorem není cena. Klienti za měsíční pobyt zaplatí přibližně sedm tisícza pobyt a energie, pokud chtějí zajistit i celodenní jídlo, připlatí si 150 korun za den.

Společnost Dům pohody však plánuje oba domovy, jak již stávající v Chrastavě, tak i chystaný v Dětřichově, do budoucna propojit.

„Počítáme s tím, že i klienti, kteří jsou v současné době plně soběstační, se za pár let, až zestárnou, přesunou do domova v Dětřichově, protože již například budou potřebovat soustavnou zdravotní péči. Samozřejmě potom budou mít na umístění přednost,“ dodal k plánům Marek Kuthan.