VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Člověk v tísni je v krizi

Liberec - Kontaktní centrum společnosti Člověk v tísni nezískalo dostatek peněz na další provoz a hrozí, že bude muset své služby výrazně omezit. Organizace pomáhající lidem, kteří nemají dostatek peněz, se tak paradoxně sama ocitla ve finanční tísni.

19.1.2008
SDÍLEJ:

Nezisková organizace Člověk v tísni, která se specializuje na pomoc lidem v těžkých životních situacích, oslavila první rok fungování centra v Liberci. Oslavu virtuálních libereckých narozenin kazí výhled do budoucnosti. Foto: Deník/Jan Široký

„Pokud se nám zhruba do dvou měsíců nepovede získat dostatek financí na bezproblémový chod centra, je možné, že budeme muset skutečně přistoupit k omezení některých služeb,“ potvrdil ředitel programu sociální integrace Člověka v tísni Karel Novák.

Omezení by se podle něj týkalo především terénní sociální práce, která se přímo váže k dotacím. Kontaktní centrum dostalo od Libereckého kraje jen 6 procent z požadované dotace. „V Liberci je situace nejhorší. V ostatních krajích se nám povedlo vyjednat průměrně okolo 50 procent z požadovaných dotací,“ doplnil Karel Novák.

Podle mluvčího Libereckého kraje Jiřího Langera o výši dotace rozhoduje a finanční prostředky poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a Liberecký kraj byl pouze hodnotitelem formálních náležitostí žádostí poskytovatelů sociálních služeb o dotace.

„Chápeme těžkou situaci liberecké pobočky, ale státní rozpočet pro letoší rok byl dosti omezený. Pro dokreslení, celkový požadavek na dotace pro poskytovatele sociálních služeb v Libereckém kraji byl 420 milinoů korun, skutečnost činí 293 milionů korun,“ uvedl mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.
„Paradoxně liberecká pobočka Člověka v tísni požadovala nejvyšší částku z celé republiky, byť rozlohou, počtem obyvatel, a tedy i možností poskytování sociální služby, je Liberecký kraj druhým nejmenším v rámci celé České republiky,“ dodal mluvčí.

Dále uvedl, že co se týče možnosti financování z jiných zdrojů, určitě bude v letošním roce opět vyhlášeno grantové řízení, ovšem v současné době zatím není známa částka, kterou bude možné v rámci grantového fondu mezi poskytovatele sociálních služeb rozdělit.
Člověk v tísni nemůže momentálně pomýšlet ani na dotace z EU, které se zdržely kvůli administrativě na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Během krátké doby se sdružení pokusí získat finanční prostředky od sponzorů.

pokračování ze strany 1
„Pokud bychom byli nuceni omezit sociální práce, znamenalo by to problém především pro sociálně slabé lidi. Byli dlouho zvyklí na naše služby, které jim pomáhaly, a nyní by se bez nich museli obejít,“ upozornila terénní sociální pracovnice Eva Kočárková.
Terénní sociální práce se zaměřují na sociálně slabé občany především v libereckých čtvrtích Františkov, Janův Důl a v centru města.
Terénní pracovník dochází domů za klientem a může se zaměřit na celé spektrum jeho problémů, což je výhoda ve srovnání s úřady, kde lidé řeší většinou jen jeden konkrétní problém.
„Poskytujeme služby od pomoci s vyplněním různých úředních dokumentů, až po pomoc s řešením bytové situace,“ doplnila terénní pracovnice.

Hlavní problémy jsou s bydlením


Nejčastějším důvodem k návštěvě kontaktního centra byl v minulém roce problém s bydlením. „Klienti buď neplatí nájem, nebo jsou nuceni se vystěhovat z jiných důvodů, například kvůli ukončení nájemní smlouvy nebo kvůli sousedským vztahům,“ uvedla Šolková.

Dodala, že hledání bydlení pro několikačlennou rodinu může být velikým problémem. Pracovníci centra pak vyjednávají s majiteli bytů, nebo komunikují s městem a pomáhají lidem vyplnit žádosti o byt. Podle Šolkové je důležité, aby rodina neskončila na ulici.

„Když i přes naši snahu tato situace nastane, kontaktujeme všechny azylové domy a ubytovny v okolí. Problém je, že v Liberci neexistuje azylové zařízení pro celou rodinu, pouze pro muže nebo pro matky z dětmi. Ale i tam je ubytování podmíněno věkem dítěte,“ upozornila Šolková.

Roční výročí se neslavilo

Od otevření Kontaktního centra společnosti Člověk v tísni, které pomáhá sociálně slabým lidem, uplynul včera přesně rok. Významný den se však obešel bez přípitků a slavnostní nálady. A to i přesto, že by bylo co slavit. „Liberecké centrum navázalo loni trvalou spolupráci s více než třemi stovkami klientů a poskytlo přes sedm tisíc konzultací,“ vypočítala jeho ředitelka Barbora Šolková. Kromě toho poskytla zázemí dlouhodobému projektu Čikatar Het – Z bahna ven, který mapoval sociální vyloučení v Liberci, Plzni a Ústí nad Labem. To vše se ale může stát minulostí.

19.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Jak se volilo ve všech městech a obcích na Liberecku

Ilustrační foto

Liberec ukončil sérii Slavie a z Edenu veze výhru 2:1!

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech opět mohou plnoletí občané ČR volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Zlín - Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

Zaměstnankyně herny propadla hře na automatech

Liberec – Zřejmě se na noční směně nudila, tak sedla 44letá zaměstnankyně liberecké herny k automatu a prohrála na něm 50 tisíc.

Opilá žena ukradla staforda

Liberec – Podivný případ ukradeného psa vyšetřuje v těchto dnech liberecká policie. 34letá žena z Liberce celkem třikrát vlezla do cizí zahrady a při poslední návštěvě odcizila stafordského teriéra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení