Konec proplácení regulačních poplatků ze strany kraje po parlamentních volbách. Tak zněl lednový vzkaz voličům z úst hejtmana Libereckého kraje, Stanislava Eichlera. Bezprostředně po patovém vítězství České strany sociálně demokratické je však vše trochu jinak. Nebo sám hejtman ještě možná neví, jak všechno bude dál.
„My jsme přece volby vyhráli, takže samozřejmě poplatky budeme za pacienty v krajských zařízeních zatím platit dál,“ uvádí optimisticky Stanislav Eichler v pondělí dopoledne. Na připomínku, že pravděpodobně ČSSD vládu nesestaví, odpovídá, že zatím nebudou předjímat. A to v době, kdy i nejvyšší vedení strany připouští, že ČSSD bude pravděpodobně v opozici.
V lednovém prohlášení hejtman uvedl, že kraj bude poplatky hradit nejdéle do parlamentních voleb. V případě, že se nepodaří prosadit jejich plošné zrušení kvůli nedostatečnému počtu hlasů zvolených politiků, pak situaci vnímá Eichler jako vzkaz, že lidé o zrušení či proplácení poplatků nestojí.
Nátlak na voliče se lidem nelíbil
Lidem se však už tehdy takový podmiňovací způsob nelíbil. „Byl to v podstatě takový nenápadný nátlak na to, aby lidé volili ČSSD,“ rozčiluje se Jana Rozkovcová z Liberce. Ta je na mateřské se dvěma dětmi a i když za děti se běžně u lékařů neplatí, na pohotovostech ano. Proto byla ráda, že mohla převést placení poplatků na kraj.
Možná se ale dočká, že vše zůstane při starém. Každopádně se už objevují i zmínky, že další proplácení ze strany krajů se bude probírat na úrovni Asociace krajů ČR. A jaké dopady by stop hrazení regulačních poplatků mělo na libereckou nemocnici?
V nemocnici, která je v převážném vlastnictví kraje, mají pacienti možnost převést svůj dluh právě na kraj. A to v případě šedesátikorunových částek za hospitalizaci, devadesátikorunového poplatku za návštěvu pohotovosti nebo třicetikorunového za položku na receptu ve třech nemocničních lékárnách.
„V našich lékárnách se neopíráme o možnost hrazení regulačních poplatků krajem. Máme nastavenou příznivou cenovou politiku, navíc máme v lékárnách velmi brzy nové léky,“ vysvětlila Johana Mašková z tiskového oddělení Krajské nemocnice Liberec.
Nabízí se však otázka, zda v případě, kdy kraj přestane za pacienty hradit například poplatky za pobyt v nemocnici, zda nedojde k nárůstu dlužníků. Lze totiž předpokládat, že nabídku kraje zejména při delším pobytu využívají sociálně slabší vrstvy obyvatel.
K tomu se však zatím nemocnice nebude vyjadřovat. „Prozatím nemáme k dispozici aktuální čísla o dlužnících,“ vysvětlila Johana Mašková. Vzhledem k tomu, že krajská vláda předpokládala absolutní vítězství ČSSD, vyčlenila na poplatky pro letošní rok deset milionů. Krátce před parlamentními volbami však navýšila částku o dalších deset milionů. To se však nelíbí opozici.
„Myslíme si, že by se oněch 10 milionů korun raději mělo přesunout do krizového fondu kraje. Tam je nyní jen 1 milion, a to je na nápravu případných živelných katastrof směšná částka,“ řekl starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta, zastupitel za sdružení Starostové pro Liberecký kraj. „Určitě by pro lidi bylo lepší mít větší rezervu pro případ větrných smrští nebo povodní v krizovém fondu a současně oželet 30 korun za návštěvu lékaře,“ doplnil.