Patnáct křesel České strany sociálně demokratické (ČSSD) a osm křesel Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Dohromady těsná nadpoloviční většina v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu. Jednoduchá varianta možné koalice, která jistě napadla mnohé voliče poté, co ČSSD po ukončení koaličního vyjednávání ohlásila, že v případě souhlasu Strany pro otevřenou společnost (SOS) budou žádat KSČM o tichou podporu menšinové koalice.

Takovou možnost však Stanislav Eichler, lídr krajské ČSSD a horký kandidát na hejtmana vyvrátil. „Hovořil jsem pouze o tiché podpoře komunistů. Neuvažujeme o tom, že bychom vstoupili do přímé koalice s KSČM. Rozhodně je pro nás přijatelnější menšinová dvoukoalice s SOS,“ zdůraznil Stanislav Eichler.

Zrovna tak pak podle jeho slov není na programu dne ani možná koalice s Občanskou demokratickou stranou. „Přirovnal bych to ke stejné parketě. Také bychom v případě ODS mohli uvažovat pouze o jejich tiché podpoře,“ doplnil Eichler.

Zda SOS na možnost dvoustranné koalice s ČSSD a tichou podporou KSČM přistoupí, bude jasné v průběhu dnešního dne. „Bude probíhat jednání krajského výboru SOS, na které budeme tuto eventualitu probírat,“ vysvětlila Lídie Vajnerová z krajské SOS.

Jak dále vysvětlila, kromě toho pak následně proběhne další jednání, a to alianční rady. „Již do voleb jsme vstupovali jako seskupení několika stran, takže rozhodnutí zazní až po dohodě se všemi zúčastněnými,“ dodala Vajnerová.

Jak již včera Liberecký deník informoval, KSČM vyčkává na oficiální žádost o tichou podporu. Navíc ji podmíní poměrným zastoupením v jednotlivých výborech a komisích zastupitelstva. Budou požadovat i předsednická a místopředsednická místa ve výborech zastupitelstva.

„Zatím neumím říct konkrétní čísla, základní podmínkou pro naši tichou podporu je skutečně to, aby nás oficiálně ČSSD požádala,“ zdůraznil krajský lídr Komunistické strany Čech a Moravy Miloš Tita.