Lukáš Šoltys a Jakub Šulc, kteří za projektem stojí, propojením kreativního interiérového studia, showroomu a galerie současného výtvarného umění, vytváří zajímavé a inspirativní místo pro všechny zájemce o současný design, umění a kulturu obecně. „Hledali jsme nový prostor pro naše studio INTERIER-O a Lukáš zase prostor pro výstavy a prezentaci své sbírky LUST Collection. A tak vznikl nápad obě aktivity spojit a vytvořit úplně nový koncept, kde se umění a design sloučí v jeden unikátní celek“, popsal začátky Jakub Šulc.

Ve studiu si tak návštěvníci mohou prohlédnout ukázky špičkového designu, vyzkoušet pohodlí sedacího nábytku, nebo otestovat svítidla, či audio sestavy. Do prostoru jsou citlivě zakomponovaná umělecká díla a v mezonetu - na galerii probíhají výstavy výrazných českých výtvarníků, sklářů a designérů.

Krajská nemocnice Liberec - Výstavba objektu pro PET/CT.
FOTO: Stavba roku. Za Liberecko soutěží dřevěnka, parkovací dům i nádrže

„Cozy Studio v centru Liberce je jedinečným místem pro setkávání a komunikaci, kde se snažíme realizovat naše myšlenky o nezávislém a plnohodnotném životě. Do toho nenahraditelně patří také umění ve svých nejrůznějších formách,“ říká Lukáš Šoltys. V unikátní kulturní platformě se konají výstavy, literární večery nebo filozofické debaty. „Rádi bychom přispěli k rozvíjení kulturní atmosféry celého regionu a zvýšili povědomí o uměleckých trendech současnosti u studentů, milovníků umění i laické veřejnosti,“ doplnil Šulc.

Tvůrci projektu usilují o vytváření interiérů, kde estetika s praktičností nesoutěží, ale spolupracuje. Podle nich existuje nekonečné množství variant, jak prostor přetvářet a členit. Místo však vždy nějakým způsobem souvisí s jedinečností lidského života. „K místu můžeme mít vztah a my se snažíme, aby byl pozitivní,“ zdůraznil Šulc.

Předávání cen Kulturní počin roku 2022 a 2023.
Cesta libereckého Divadla F. X. Šaldy vévodila soutěži o Kulturní počin

Kromě zastoupení významných italských nebo skandinávských designových značek má studio k dispozici také vlastní truhlárnu. Tím vzniká ideální propojení myšlenky, návrhu a samotné realizace. „V Kateřinském údolí, které za 1. republiky patřilo k průmyslovým centrům Liberecka, jsme revitalizovali část staršího výrobního areálu a zde vyrábíme náš vlastní nábytek a doplňky,“ upřesnil Šoltys s tím, že mezi hlavní sortiment patří kuchyně, knihovny, obývákové kompozice, postele, šatny, dětské pokojíčky, nebo atypické sedačky.

Součástí konceptu Cozy Studio je také liberecká Kunstahala, která svůj provoz v Kateřinkách odstartovala už v létě roku 2021 zahajovací výstavou „Liberecká smršť“, kterou odborně zaštítili malíř David Hanvald, kurátor Martin Dostál a pedagog Tomáš Rýdl. V současné době fungují oba prostory v souladu v rámci společných výstav a vernisáží.

Mohlo by vás zajímat: Liberecké tiskárny se mění před očima. Další dům je hotový, rýsuje se i kavárna

Zdroj: Jiří Louda