Jako hlavní problém při zamezení dalšího šíření nákazy uvedla epidemioložka Jana Prattingerová komunikaci a jazykovou bariéru. „Kontaktujeme se s nemocným a společně dohledáváme kontakty. Případně spolupracujeme s personalisty v jednotlivých firmách. Jazyková bariéra je ale velká. Agenturní pracovníci neovládají angličtinu, němčinu a ani ruština není ideální. Většina z nich mluví zakarpatskou ukrajinštinou,“ vysvětlila Prattingerová z Krajské hygienické stanice. Dodala, že využívají i služby tlumočníka. „I skrze tlumočení ale dochází ke zkreslení,“ řekla epidemioložka.

Dalším problémem je také fakt, že většina z nakažených nemá žádné příznaky, nebo jen velmi mírné. Tím, že pracovníci bydlí po ubytovnách, dochází k tomu, že jejich spolubydlící pak mohou dál rozšiřovat nákazu. Aktuálně se s onemocněním Covid-19 potýkají podle krajských hygieniků asi v 10 firmách v Liberci. Posledním potvrzeným ohniskem se stala firma Novoplast, kde testy virus odhalily u 14 zaměstnanců. Krajská hygienická stanice tak nařídila firmě dvoutýdenní karanténu, což podle jednatele společnosti Jiřího Vošousta prakticky znamená zastavení provozu se 70 lidmi.

Další firma, která se musela vyrovnat s nakaženými zaměstnanci, byla Magna. Tam se onemocnění prokázalo u osmi kmenových zaměstnanců a 13 zaměstnanců externí agentury. Všichni nakažení měli podle mluvčí společnosti Kateřiny Arnoldové velmi lehký průběh nemoci a jsou v domácí karanténě. „Nyní nemáme žádné nové přírůstky. Povedlo se nám to zachytit a díky zavedeným opatřením se koronavirus nešíří,“ řekla včera Deníku Arnoldová.

Všichni pozitivně testovaní agenturní pracovníci jsou obyvatelé ubytovny, která patří soukromé personální agentuře dodávající zaměstnance i do dalších podniků v průmyslové zóně v Liberci. Nakažení se objevili i v další podobné ubytovně. Zatímco v první z nich už mají všichni negativní testy, v druhé ještě dobíhá karanténa a nakažení budou znovu testováni.

Podle krajského radního pro resort zdravotnictví Přemysla Sobotky bude policie navštěvovat ubytovny a kontrolovat situaci. Všem firmám, které zaměstnávají cizince, bude odeslán informační dopis se závěry epidemiologů. „Firmy musí dbát na to, aby lidé spolupracovali. Musí říct, kde lidé bydlí, abychom s nimi mohli komunikovat,“ zmínil Sobotka a dodal, že si vyžádá od Úřadu práce seznam všech pracovních agentur, které dodávají zahraniční pracovníky do liberecký firem.

V Liberci zatím zůstává odběrové místo na infekčním oddělení krajské nemocnice. Nemocnice v Jilemnici, České Lípě a Jablonci jsou podle Sobotky připraveny se zmobilizovat a začít testovat. Pokud to bude potřeba, v záloze je zapojení armády. „Do 72 hodin jsou schopni nastoupit a pomoci s hromadným testováním,“ uvedl Sobotka.

Plošné testování se zatím nechystá. „Firmy ale mají možnost nechat si za poplatek plošně otestovat své zaměstnance,“ doplnila epidemioložka Krajské hygienické stanice Jana Prattingerová.