Seniorka Hana Bartošová, které bude v prosinci 91 let, do léta žila velmi spokojeně v domě s pečovatelskou službou. Pak přišly zdravotní potíže, opustily ji síly a po nemocničním pobytu ji přemístili do Centra doléčování a rehabilitace v Tanvaldu, dříve známém jako Léčebna dlouhodobě nemocných. Nyní je oddělení součástí jablonecké nemocnice, kde platí zákaz návštěv.

„Babička vždy toužebně očekávala mou návštěvu. Povídaly jsme si a pomáhala jsem jí se cvičením. Vše si silně uvědomuje, je to velice inteligentní bytost. Bohužel už není schopná se obejít bez pomoci,“ řekla vnučka Markéta Ježková, která těžce nese, že nemůže svou příbuznou navštěvovat. „Obě jsme očkované,“ dodala.

Pietní místo na Ještědu.
OBRAZEM: Lidé uctili na Ještědu památku zesnulého průvodčího

Kvůli nárůstu běžných respiračních onemocnění a sílící epidemie koronaviru došlo k zavedení zákazu návštěv v páteřních nemocnicích a sociálních organizacích zřizovaných Libereckým krajem. Ten platí až do odvolání. „Výskyt běžných respirací je na úrovni zhruba 1 900 případů na 100 tisíc obyvatel, takže jejich nárůst je znatelný. Domníváme se, že toto opatření přispěje k omezení šíření onemocnění,“ sdělil ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta. 

Ježková se každý den ptá sama sebe, zda svou babičku ještě někdy uvidí naživo. „Nemá už mnoho času, na tomto světě dlouho nebude. Bojím se každého dne, že se dozvím smutnou zprávu. Nemůžu ji ani psychicky podpořit, aby také věděla, že jsem s ní, že na ní myslím,“ povzdychla si vnučka. „Babičce zbyly už jen holé stěny pokoje a tuší svůj konec. Opouští tento svět sama. Úplně sama, v době zuřící světové pandemie, opuštěná, mezi lidmi, které nezajímá. A my, kteří ji milujeme, jí nemůžeme být nablízku,“ svěřila se.

Fyzioterapie.
Seniorům v domovech uleví od bolesti fyzioterapie. Spolek na ni shání peníze

Uzavření jako nutné opatření vnímají v Domově důchodců Český Dub. Od pondělí lidé volají a ptají se, jak dlouho bude trvat a co se bude dít dál. „V minulosti jsme motivovali klienty k očkování i tím, že za nimi budou moci chodit příbuzní. A teď jsme se museli opět izolovat. Radost z toho nemáme,“ řekl ředitel českodubského domova Radim Pochop. Pro kontakt s vnějším světem tu teď využívají elektronickou komunikaci.

Osobní kontakt nic nenahradí

V domově důchodců ve Velkých Hamrech nyní předělávají programy, aby klientům vynahradili zákaz návštěv. „Máme štěstí, že disponujeme návštěvní místností s průhlednou přepážkou, ale není to ten osobní kontakt. Ten nemůže nic nahradit,“ podotkl ředitel Čestmír Skrbek.

„Situace je složitá a navíc nevyjasněné testování návštěv tomu nepřidalo. Klienti byli samozřejmě smutní, ale pochopili to. Uvidíme, co nastane po těch dvou týdnech, jak se budou čísla vyvíjet,“ poznamenal ředitel Domu seniorů Františkov v Liberci Jan Gabriel. Doufá, že opatření zaberou a klienti se budou moci během adventního času vidět se svými příbuznými. „Uvědomujeme si, jak moc do života obyvatel domu zasáhl poslední, velmi dlouhý zákaz návštěv. Věříme a uděláme maximum pro to, aby nynější zákaz byl co nejkratší,“ zdůraznil Gabriel.

V domovech pro seniory začalo také očkování proti covidu-19 třetí, posilovací dávkou. „Klienti nikam nedojíždějí, aplikují ji přímo na místě smluvní lékaři podle časových možností,“ dodal krajský radní pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.