A nevypadá to ani na žádný velký oddech pro personál nemocnic, zvláště těch páteřních. Počet pacientů je stále vysoký a množství personálu omezené. Každý zdravotnický pracovník je proto pro nemocnici a její bezproblémový chod důležitý.

„Vzhledem k tomu, že ponížený počet pracovníků by jednoznačně vedl k omezení poskytovaných zdravotnických služeb, zaměstnancům nyní převážně nedovolujeme čerpat řádnou dovolenou,“ sdělila například mluvčí Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Andrea Beranová.

Lidí ve vážném stavu je stále dost

Už zhruba tři týdny klesá počet hospitalizovaných s covidem i v Krajské nemocnici Liberec. Jedná se ale většinou o lehčí pacienty ze standardních lůžek. „Počty pacientů ve velmi vážném stavu na intenzivních lůžkách bohužel neklesají tak rychle,“ poznamenal mluvčí krajské nemocnice Václav Řičář.

Stále ještě není jasné, kdy se špitály vrátí do běžného provozu. V krajské nemocnici chtějí vrátit do běžného režimu tři oddělení v příštím týdnu. „Během týdenní pauzy, kdy se oddělení vyčistí, vydezinfikuje, případě upraví a vymaluje, má personál těchto oddělení volno, aby si psychicky a fyzicky odpočinul,“ přiblížil mluvčí Václav Řičář.

Nemocnice se však stále potýká se zahájením naplánovaných operací. „Pro návrat operativy, u které je nutná intenzivní pooperační péče, jsme bohužel limitováni vysokou obsazeností JIP s covid pacienty,“ přiznal Řičář. V současné době má krajská nemocnice obsazeno 44 lůžek JIP.

Podobná situace panuje i v Nemocnici Jablonec, ačkoli i tady v posledních dvou týdnech počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 klesl. Volno či dovolenou povoluje vedení nemocnice jen ve velmi omezené míře.

Na lůžkách oddělení JIP je je nyní v Nemocnici Jablonec 16 pacientů, na ARO osm. Celkem pak v jablonecké nemocnici leží celkem 58 pacientů s onemocněním Covid-19. 

V posledních dvou týdnech počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 sice klesl, v nemocnici zatím ale neočekávají návrat k normálu. „K plánované péči se budeme vracet pomalu a po jednotlivých krocích. Vše je limitováno dostupností personálu,“ sdělil ředitel Vít Němeček.

K normálnímu „předcovidovému“ stavu mají daleko i v České Lípě. „V tuto chvíli nejsme ve stavu, abychom obnovovali běžnou péči, byť bychom už samozřejmě rádi,“ doplnila mluvčí Andrea Beranová.

76 tisíc nakažených

Za dobu trvání pandemie koronaviru covid-19 se v Libereckém kraji nakazilo přes 76 tisíc lidí, přes 70 tisíc se jich vyléčilo, zemřelo bezmála 1200 lidí.

Jak v Liberci, tak v České Lípě či Jablonci fungují velká očkovací centra, kam zdravotnický personál z většiny dodávají právě páteřní nemocnice. V České Lípě denně proočkují na 250 lidí, v Jablonci 300 až 400 podle dostupnosti vakcíny. „Poběží-li dodávky podle plánu, budeme v dubnu očkovat zhruba 500 lidí denně,“ doplnil za jabloneckou nemocnici Vít Němeček.

I v Liberci se očkuje tolik, kolik je vakcín. „Maximální kapacity očkovacího centra s 1000 očkovanými denně jsme ale ještě nedosáhli. Není dostatek vakcín,“ doplnil Václav Řičář. Krajští hygienici vykázali už skoro 70 tisíc očkování.