Do pomyslného žebříčku deseti okresů z celé republiky s nejhoršími čísly se vměstnaly hned tři okresy Libereckého kraje a to Liberec, Jablonec nad Nisou a Česká Lípa. „To, že jsme na tom v počátcích této vlny byli společně s Karlovarským krajem nejlépe neznamenalo, že tomu tak bude navždy,“ podotkl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. 

Dobré zprávy hlásí testování. Čekací doba na PCR testy se snížila na 2 až 3 dny. Začala se uklidňovat i situace v nemocnicích. „Druhý týden se pohybujeme těsně nad dvěma sty hospitalizovanými, čísla dál dramaticky nerostou. To je pozitivní i vzhledem k blížícím se svátkům,“ poznamenal Půta. 

Krajští hygienici evidují 928 případů na 100 tisíc obyvatel, což je lehce nad celorepublikovým průměrem, který činí 871. Reprodukční číslo se dostalo na úroveň 0,95, opět lehce nad celorepublikový průměr. „Co není dobré, je stále vysoká pozitivita testů, která se pohybuje kolem 34 procent,“ doplnila Prattingerová. 

Online reportáž

Na stránkách krajské hygienické stanice se objevily nové mapy a grafy, které vznikají ve spolupráci Krajské hygienické stanice a Technické univerzity Liberec. Mapy ukazují po obcích s rozšířenou působností absolutní počty nakažených na 100 tisíc obyvatel, počty hospitalizovaných osob, přibližují proočkovanost nebo srovnání s příhraničními oblastmi Polska a Německa. Grafy ukazují kumulativní počet nebo srovnání krajů. 

Páteřní nemocnice Libereckého kraje hlásily v pondělí 204 hospitalizovaných. „Na standardních lůžkách je sice 28 procent očkovaných, na JIP se ale blížíme stu procent neočkovaných. Navíc tam setrvávají pacienti delší dobu než na jaře, jde o mladší ročníky, průběhy jsou problematičtější, složitější,“ přiblížil krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter. V Libereckém kraji má minimálně první dávku aplikováno 269 tisíc obyvatel, další tisíce jsou chráněni po prodělání onemocnění. 86 tisíc obyvatel kraje je zcela nechráněno. 

O vánočních svátcích, na Nový rok a 2. ledna budou očkovací a testovací místa v nemocnicích uzavřena. „Pokud by někdo potřeboval testovat mezi svátky, ať se registruje co nejdříve,“ sdělil hejtman. V činnosti je i covidová registrační linka 800 880 066. Ta ale již nyní běží jen o všedních dnech. 

Očkování dětí

Z grafů KHS vyplývá, že posledních několik týdnů jsou nejpostiženější skupinou školní děti. Ve školách nyní hygienici evidují 256 pozitivních osob, o něco více než v předcházejícím týdnu (183). V karanténě je 3620 žáků a pedagogů, před týdnem jich bylo 2800. „Školy jsou stále významnými ohnisky. Kromě škol se ale objevují i ohniska v podnicích, což souvisí i s tím, že se tam stále testuje,“ popsala epidemioložka. 

V pondělí se rozběhly registrace k očkování pro věkovou skupinu dětí od 5 do 11 let. „Na schůzce krajských koordinátorů se dohodlo, že očkování této věkové skupiny mají provádět primárně praktičtí lékaři pro děti a dorost. Navíc nevíme, kdy přesně vakcína dorazí,“ poznamenal Richter. V Libereckém kraji se registrace této věkové skupiny rozběhne asi až po Novém roce. „Věřím, že se lékaři zapojí, byť chápu náročné podmínky v ordinacích. Ale očkování je prevence, což není primární funkce nemocnic, které provozují i očkovací centra,“ doplnil radní pro zdravotnictví. 

Situace po obcích s rozšířenou působností

Relativně nejlepší situace v Libereckém kraji je na Novoborsku s týdenní incidencí 555 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel, 8 hospitalizovaných osob a 3727 provedených testů na 100 tisíc obyvatel. 

Naopak mezi nejpostiženější obce s rozšířenou působností patří Semilsko společně se sousední Novou Pakou. Podobná situace je na Varnsdorfsku. Incidence na Semilsku je více než dvojnásobná, tedy 1314 pozitivních osob, a to při nižším počtu testů než v obci s rozšířenou působností Nový Bor. Odpovídá tomu i počet hospitalizací, 21.