Jako kdyby se vrátil zpět do školky, si připadal Jaroslav ze severu Čech, na kterého přišlo udání. Spolu s kamarády si totiž chodí každou neděli zakopat s mičudou na obecní hřiště. A není sám, kdo měl nepříjemnosti. V souvislosti s porušováním vládních proticovidových nařízení volají lidé na úřady i policii. Není jich však tolik jako v jiných krajích.

„Hráli jsme v osmi, maximálně deseti lidech. Na jaře jsme to přerušili kvůli dodržování opatření a od léta jsme tradici obnovili,“ nastínil situaci mladý sportovec s tím, že samotné hřiště se nachází daleko od obydlených domů.

Teď je tomu ale konec, tento čtvrtek se mu donesla zpráva, že starosta jim fotbálek zakazuje. „Prý nás někdo udal, ale nevím kdo. Ano, porušovali jsme nařízení, která jsou podle mě nesmyslná. Nicméně skoro každý z nás nosil přes dýchací cesty nákrčník, a pokud se někdo cítil nemocný, tak nepřišel,“ dodal Jaroslav.

Nakonec si našel jinou aktivitu v podobě turistiky a doufá, že tentokrát ho žádná „dobrá duše nenabonzuje“. „Mám rád pohyb, ale někteří v čele s vládou chtějí, abychom seděli doma, kynuli a nevytáhli paty z baráku,“ uzavřel mladý muž z regionu.

Policie eviduje také oznámení v souvislosti s porušováním izolací a karantén. „Za poslední měsíc jsme přijali prostřednictvím tísňové linky 158 bezmála pět desítek oznámení,“ řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

V případě takového udání následuje prověření skutečnosti ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje (KHS LK). Pokud zjistí, že dotyčný opravdu porušil izolaci a nerespektoval zákonná nařízení, dojde k zahájení trestního řízení pro podezření z trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci, popřípadě šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti.

„Zjistíme-li, že šlo o spáchání přestupkového jednání, pak odevzdáme případ jako přestupek k vyřízení správnímu orgánu v místě, kde k protiprávnímu jednání došlo. V Libereckém kraji tedy na krajskou hygienickou stanici,“ upřesnil Vojtěch Robovský.

Pokuta až tři miliony

Lidé v kraji v drtivé většině nařízení dodržují, najdou se ale i výjimky. Pokud se porušení karantény nebo izolace prokáže, končí většinou udělením pokuty. Zpravidla v řádech tisíců korun. Hygienici ale mohou za přestupek dát pokutu až do výše 10 tisíc, ve správním řízení a při hrubých porušeních zákonů mohou udělit pokutu až tři miliony korun. Porušení izolace může v krajním případě skončit také vězením. „Oznámení na porušování izolace ze strany veřejnosti dostáváme, byť nijak často. V průměru je to jedno za měsíc a většinou jde o anonymní udání,“ přiblížila Eva Nekvindová z KHS LK.

Rušení nočního klidu

S podobnými telefonáty se nesetkala ani městská policie. „Aktuálně spíše evidujeme stížnosti na rušení nočního klidu. V době před pandemií to bylo zejména během víkendů, nyní tato hlášení přicházejí průběžně,“ řekla mluvčí Městské policie České Lípy Eva Vlastníková.

S opačnou situací se setkali v Jablonci. „Zaznamenali jsme spíše pokles oznámení od občanů, které se týkaly porušování nočního klidu,“ upřesnil ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou Michal Švarc.