Epidemie koronaviru při vstupu do nového roku jako mávnutím kouzelného proutku nezmizela a každý den přibývají jak nakažení, tak i zemřelí. Spásnou nadějí se stala vakcinace představující vidinu v lepší zítřky. Očkování sice názorově rozdělilo společnost, ale v domovech pro seniory v Libereckém kraji je o vakcínu zájem.

V kraji aktuálně probíhá očkování pracovníků ve zdravotnictví, kteří přímo pečují o nemocné pacienty s nákazou covid-19. „Připravujeme se na další týdny a měsíce, kdy je jasné, že počet osob, které bude potřeba proočkovat, bude v řádech stovek tisíc. Zatím je však bohužel nedostatek vakcín, byli bychom schopni očkovat víc,“ řekl hejtman Martin Půta.

Jakmile dorazí další várka vakcín, začnou s proočkováním klientů a zaměstnanců v domovech pro seniory. Jako pilotní projekt byl vybrán liberecký Dům seniorů Františkov, kde je zhruba 200 zájemců. „Vše by se mělo stihnout během jednoho dne,“ upřesnil radní pro zdravotnictví Vladimír Richter s tím, že očkování v dalších podobných zařízeních ve všech okresech zabere dva až tři týdny.

Lenka Tarabová byla seniorskou ombudsmankou od roku 2019.
Žlutá hvězda ji stála místo. Seniorská ombudsmanka Lenka Tarabová musela skončit

Ve Františkově mají aktuálně zřízené jedno covidové oddělení, kde se nachází deset pozitivních klientů. Testováním prochází pouze oddělení, kde se projevila nákaza. „Musím říci, že testy zvládají obyvatelé už bez problémů. Platí, že všem velmi výrazně pomohlo otevření pro návštěvy, tedy alespoň v omezeném režimu, kdy jsou návštěvníci testováni,“ nastínil ředitel domova Jan Gabriel.

V domově počítají s tím, že proočkují všechny zájemce z řad klientů i zaměstnanců. „Zájem se pohybuje kolem 70 %. Rád bych, aby byl ještě vyšší, ale i toto číslo by mělo znamenat do budoucna určité uvolnění v každodenním fungování,“ dodal Gabriel.

Připravené očkovací seznamy mají i v Domově důchodců Velké Hamry, kde se také setkali s výrazným zájmem. Nákazu se zde podařilo udržet v rámci mezí díky pravidelnému testování od října loňského roku. „Každý den, než se podaří proočkovat starší obyvatele, bude stát život,“ zdůraznil ředitel Čestmír Skrbek.

Zrekonstruovaná budova E KNL, kde sídlí Oddělení psychiatrie pro dospělé.
Psychiatrie zajistí lepší péči. Modernizace prostor vyšla na 148 milionů

V Domově důchodců ve Sloupu v Čechách s koronavirem bojuje 14 přítomných a zachycení zaměstnanci jsou v karanténě. „Očkovací seznamy jsou vytvořené, klienti i jejich opatrovníci mají vytvořené informované souhlasy. U personálu je zájem téměř devadesátiprocentní,“ nastínila situaci ředitelka organizace Dagmar Žaloudková.

V Sociálních službách města Mimoň také netrpělivě vyhlížejí vakcíny. Po jejich obdržení okamžitě začnou s očkováním, o které projevilo zájem 25 z 39 stálých zaměstnanců v domově pro důchodce. „Nikdo z klientů zatím očkování výslovně neodmítá, nicméně svůj souhlas či nesouhlas mohou ještě vyjádřit před samotným podáním vakcíny,“ upřesnila ředitelka organizace Kateřina Kapičková. Jakmile to bude možné, plánují proočkovat terénní pracovnice. „Věříme, že to nejhorší máme za sebou. Půlka listopadu a celý prosinec byly pro náš domov ve znamení koronaviru. I proto jsme rádi za podporu z vnějšku, které se nám dostává,“ zdůraznila Kapičková.

Od 1. února budou v Libereckém kraji k dispozici velkokapacitní očkovací místa. V České Lípě to bude v kulturním domě Crystal, v Jablonci nad Nisou na Výstavišti, v Jilemnici a Semilech v areálech tamních nemocnic a v Liberci v Home Credit Areně. Kraj by byl schopen zajistit očkování zhruba 50 000 zájemců měsíčně. „V rámci rezervačního systému pamatujeme i na seniory, kteří práci s počítačem neovládají. Budou se moci poradit s lékařem, sloužit bude též státní linka nebo si budou moci zavolat na obecní úřady v místě jejich bydliště,“ dodal Richter.