Zhoršující se epidemiologická situace vedla k vyhlášení nouzového stavu a přijetí bezpečnostních opatření. Přesto lze na mapě najít místa, kde se nákaza během podzimní vlny neprojevila. V Libereckém kraji to jsou hned dvě obce, kde hygienici od 1. října nezaznamenali žádný případ. 

Jedním z těchto míst jsou Janovice v Podještědí na Liberecku, kde podle posledních údajů ze začátku letošního roku žilo devadesát dva obyvatel. „To jste mě překvapil. Věřím, že za tím stojí ochota místních lidí dodržovat opatření a chovat se zodpovědně,“ podotkl starosta obce Petr Fenyk. V obci přitom nemají praktického lékaře. Většina lidí dojíždí do Rynoltic či okolních obcí. 

Online reportáž

Při loňské vlně epidemie koronaviru se snažili občany informovat o aktuálním dění prostřednictvím letáků. Jak sám přiznal, on a jeho rodina prodělali nákazu loni na podzim. „Očkovat jsem se nechal. Vnímám to hlavně jako možnost, jak chránit své okolí,“ dodal. 

Podobnou situací se mohou pochlubit i v obci Holenice na Semilsku, to má sto obyvatel. „Lidé v malých obcích jsou zodpovědní, starají se o své zdraví a jsou zvyklí spoléhat se sami na sebe a nečekat jen na pomoc od druhých,“ řekl starosta Holenic Pavel Beran. Ani tam nebyl během letošní podzimní vlny zaznamenán žádný případ nákazy. 

Testování na covid-19, ilustrační foto.
Česko má druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron

V obci už během první vlny provedli řadu preventivních opatření, kdy rozdávali například zadarmo roušky a respirátory. K plošnému očkování ale nevyzývali. „Máme tu napříč věkem občany, kteří jsou odpovědní a rozumní, váží si práce druhých. Myslím tím zdravotníků, kterým nechtějí přidělávat práci. Nepodléhají fake news a z mého pohledu alternativním trendům,“ zdůraznil Beran. 

Naopak v Jindřichovicích pod Smrkem se nákaza koronavirem během podzimu rozšířila. Od 1. října prokázal test pozitivitu v padesáti osmi případech, což představuje devět procent místních obyvatel. Jedním z důvodů může být i nižší proočkovanost, která se pohybuje mezi 50 až 60 procenty.  

„Od začátku epidemie tu s námi nákaza je, ale neevidujeme v této souvislosti zvýšenou úmrtnost. Navíc tu máme domov důchodců, který má na to také vliv,“ sdělil starosta obce Pavel Novotný. 

Z hlediska sedmidenní incidence jsou na tom nejlépe v okrese Česká Lípa (802 nakažených na 100 000 obyvatel) a nejhůře v okrese Semily (1103,8 nakažených na 100 000 obyvatel). „Stále vysoké je procento pozitivity testů, skoro 34 %,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jana Prattingerová s tím, že ohniska nákazy jsou opravdu ve školách. 

Liberecký kraj znovu zřídil registrační telefonní linku k očkování. Na lince 800 880 066 přijímají operátoři dotazy a pomáhají s rezervací k očkování i s konkrétními termíny. Fungovat začala v pátek 3. prosince v 8 hodin. „Jen za tři dny konce týdne jsme obsloužili desítky volajících,“ dodal krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter. Linka je určena výhradně k registraci k očkování. V provozu je ve všední dny od 8 do 16 hodin, o víkendech od 8 do 13 hodin. 

Kvůli právě probíhající covidové vlně stoupl v Libereckém kraji zájem o třetí, posilující dávku vakcíny. Hejtmanství kvůli tomu navýšilo kapacity očkovacích center. Za minulý týden tak bylo podáno přes 20 tisíc první, druhé i třetí dávky. Podle hejtmana bude většina zájemců o posilující dávku naočkována ještě do Vánoc.