Koronavirová pandemie v Libereckém kraji zpomaluje. Každý den ubývá počet nově nakažených. Denní přírůstek se podle ředitele Krajské hygienické stanice (KHS) v Liberci Vladimíra Valenty pohybuje od 100 do 200 případů denně, nejvíce jich v minulých dnech bylo 400 za jeden den.

„Napříč krajem dochází k poklesu nových pozitivních případů. Na Českolipsku je pokles menší než v ostatních poklesech. Důvodem může být, že řada nových případů je navázána na mladoboleslavskou Škodovku, kam dojíždí hodně lidí z kraje. Druhým důvodem menšího poklesu je, že Českolipsko patřilo po celou dobu pandemie k okresům s nejmenším výskytem covid pozitivních. Pomalejším poklesem splácí daň tomu předchozímu vývoji,“ vysvětlil Valenta.

KHS začne v příštích dnech s kontrolou v podnicích, které měly vyšší výskyt pozitivních zaměstnanců. „Máme informace z 250 podniků, kde se výskyt pozitivních během antigenního testování pohyboval okolo 0,5 do 1,5 procenta pozitivních případů. Ve firmách, kde byl větší záchyt pozitivních, budeme provádět PCR testování. Začneme na Liberecku, kde v jednom podniku otestujeme už tento týden asi 500 lidí ve dvou směnách a příští týden pak otestujeme lidi, kteří chodí na noční,“ uvedl Valenta. Doufá, že se tato opatření projeví i na dalším poklesu počtu nově nakažených.

Radim Pochop
ROZHOVOR: Ředitel domova seniorů doufá v inventuru správy věcí veřejných

Hejtman Martin Půta v pondělí ohlásil, že v kraji začnou fungovat nová očkovací místa. Od úterý 30. března se vakcína začne podávat v EUC Klinice v Liberci, od 6. dubna by mělo zahájit provoz nové očkovací místo v Městském divadle v Novém Boru a očkovat bude nově také Smržo-medic v Tanvaldu a Hrádku nad Nisou.

„V Boru se bude očkovat vakcínou Moderna asi 500 dávek týdně. V Liberci, Hrádku a Tanvaldu pak bude k dispozici asi 300 dávek vakcíny týdně,“ upřesnil Půta. Dodal, že kraj také navýšil kapacity termínů pro učitele tak, aby dostali alespoň první dávku vakcíny ještě předtím, než se děti vrátí zpět do škol. Celkově je podle něj vývoj pandemie pozitivní. „Máme nejnižší čísla za posledních osm týdnů. K celkovému optimismu je ale ještě potřeba, aby se vyprázdnily nemocnice. Tam je totiž stále více pacientů než v říjnu nebo prosinci,“ okomentoval situaci Půta.

Hana Dostálová
Školáci potřebují pomoc. Na Liberecku se zvýšil zájem o doučování

Aktuálně je v krajských nemocnicích hospitalizováno 109 pacientů na intenzivních lůžkách. I když jde o pokles oproti minulému týdnu, podle krajského náměstka pro rezort zdravotnictví Vladimíra Richtera, zatím nelze uvažovat o znovuzavedení elektivní péče. „Potřebná lůžka jsou stále obsazena. Navíc se prodlužuje doba mezi příchodem a odchodem pacientů, kteří potřebují kyslík,“ přiblížil Richter. Dodal, že v současné době je obsazeno 90 procent lůžek s úplnou plicní ventilací. I přesto jsou podle Richtera nemocnice schopny se postarat o všechny pacienty a transporty probíhají mezi zdravotnickými zařízeními v rámci kraje.

Největším nedostatkem systému jsou tak stále pracovníci ve zdravotnictví. Podle posledních informací jich je 118 covid pozitivních, z toho 51 zdravotníků chybí v akutní nemocniční péči. „Do konce dubna tak budou v nemocnicích pomáhat hasiči a zůstanou tam i vojáci, kteří jsou připraveni pomoci i po konci nouzového stavu,“ dodal hejtman Půta.