Novou mutaci koronaviru již potvrdily dva testy. Že se jedná o omikron verzi covidového koronaviru je jisté z 90 procent. „V sobotu večer v našem oddělení genetiky a molekulární diagnostiky KNL sekvenací potvrdili, že vzorek paní z Liberecka je opravdu nová varianta koronaviru nazvaná omikron,“ uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Krajská nemocnice přitom platí sekvenace z krajského rozpočtu, stát ji totiž nezařadil do sítě zařízení, kterým by sekvenační testy proplácel. 

Podle prvotních informací se mělo čekat ještě na ověření v Národní referenční laboratoři (NRL). „Nyní proběhne ještě bioinformatická kontrola kvality sekvence. A pouze v případě, že budou nalezeny v získané sekvenci problémové úseky, provede NRL konfirmační vyšetření, jehož výsledek by pak mohl být k dispozici koncem příštího týdne. První předběžná analýza však naznačuje, že resekvenace pravděpodobně nebude třeba,“ řekla mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová České televizi. 

Online reportáž

Původně média informovala, že se žena měla vrátit z Egypta. Později premiér Andrej Babiš na svém Twitteru upřesnil, že se žena vracela z Namíbie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Spolu s ní se mělo do Česka vrátit dalších osm lidí. Pacientka, u které se omikron potvrdil, je momentálně v izolaci. Stejně jako u jejích spolucestujících, kteří jsou ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy, se podařilo již vytrasovat další kontakty, a to včetně rodinných příslušníků. U těch nyní hygienici zjišťují, zda se také nenakazili koronavirem.

Kvůli nové variantě koronaviru stát pro cestovatele z vybraných zemí zpřísnil podmínky při návratu. Při příjezdu z několika jihoafrických zemí musí všichni občané České republiky anebo jiných států Evropské unie nastoupit do desetidenní izolace, lidé ze třetích zemí mají vstup zcela zakázaný. Pokud lidé přijedou z Afriky, Velké Británie nebo Hong Kongu, bude se přítomnost omikron mutace zjišťovat při PCR testech, zároveň budou hygienici případné nakažené přednostně trasovat.