„Přesto se nám i nadále daří trasovat kontakty nakažených do dvou dnů. Je to především díky dobrovolníkům z řad policie a studentů Technické univerzity a Střední zdravotnické školy. Když si vezmeme, že je 500 nově nakažených, znamená to, že musíme obvolat a objednat na test okolo dva a půl tisíce lidí. Je to nesmírně náročné,“ vysvětlil Valenta. Dodal, že pokud by nárůst pokračoval a krajská hygiena už nezvládala trasovat, je připraven systém v rámci chytré karantény, který by rozesílal pozitivně testovaným informační SMS zprávu s instrukcemi, co dělat.

„Aktuálně nám pomáhá okolo 25 externích dobrovolníků, kteří se střídají na směny a doplňují náš tým, který tvoří 60 zaměstnanců krajské hygienické stanice,“ uvedl Valenta. Podle něj je přínosná pomoc 12 zaměstnanců Krajského ředitelství Policie ČR, kteří pomáhají především vyhledávat lidi, kteří jsou špatně dohledatelní, například kvůli neaktuální adrese.

Nejčastějšími ohnisky nákazy jsou podle Valenty rodinné sešlosti a hromadné akce, kde se schází cizí lidé. Desítky nakažených jsou také v zařízeních poskytujících sociální péči. A roste počet zdravotníků v karanténě nebo izolaci, čímž dochází ke snižování kapacit zdravotní péče.

„Přibývá také řada zbytečných ohnisek, kdy se lidé shromažďují kvůli slevám v obchodech nebo lázních. Část nárůstů souvisí také s nezodpovědným chováním lidí, kteří nenosí roušky,“ dodal ředitel KHS.

Aktuálně je v páteřních nemocnicích v kraji hospitalizováno 36 lidí na intenzivní péči a 166 na standardních lůžkách. „Z toho 41 pacientů potřebuje ventilaci. Všechny nemocnice hlásí ještě rezervu, zároveň ale všude omezily elektivní péči. To ale neznamená, že akutní případy nebudou odoperovány. Pokud potřebujete akutní péči, nemějte strach, bude o vás postaráno,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Podle něj byla aktuálně navýšena kapacita testování na 1 180 testů denně. „Jednáme také s jedním soukromým subjektem, který by mohl také testovat. Stále platí, že fungují také dva výjezdové týmy krajské záchranky a nově by měla v následujících dnech začít fungovat také výjezdová posádka krajských hasičů, která bude lidem doma odebírat vzorky,“ přiblížil Sobotka.

Vedení Libereckého kraje rozhodlo o zakoupení šesti přístrojů pro kyslíkovou terapii za necelých 500 tisíc korun, které by měly dostat nemocnice v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě. Peníze na ně poslali dárci na transparentní účet kraje. „Přístroje umožní s ohledem na stávající nepříznivou epidemiologickou situaci navýšit kapacity pro léčbu pacientů s respiračními potížemi. Ulehčí to práci zdravotníků v této mimořádné době. Chtěl bych ještě jednou poděkovat občanům, kteří projevili příspěvkem do veřejné sbírky solidárnost k druhým,“ vzkázal hejtman Martin Půta.