Minulý týden aplikovali lékaři v kraji přes 22 tisíc vakcín. Zájem o první dávku přitom klesá, v uplynulém týdnu ji absolvovalo 1600 obyvatel Libereckého kraje. Očkováním už prochází i děti ve věkové kategorii 5 až 11 let. Do Libereckého kraje dorazily první vakcíny pro tyto děti ve čtvrtek minulého týdne, v pátek dostalo vakcínu už 22 dětí. „To je docela překvapivé číslo, které jsme nečekali. Chceme, aby vakcinaci prováděli především dětští lékaři, kteří dětské pacienty znají. Nemocnice jsou jim připraveny poskytnout zázemí,“ přiblížil krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter.

Nemocnice se pomalu oklepávají z největšího náporu pacientů. „Nyní máme na lůžkách intenzivní péče v Krajské nemocnici Liberec osm pacientů s těžkým průběhem covid-19, všichni jsou neočkovaní. Z celkového počty 92 hospitalizovaných je asi čtvrtina očkovaných, kteří ale mají lehčí průběh, i když se v drtivé většině případů jedná o pacienty ve starším věku a s nějakou další diagnózou,“ sdělil primář oddělení ARO krajské nemocnice Dušan Morman.

Online reportáž

Hygienici v Libereckém kraji evidují 786 nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, což znamená druhý nejhorší výsledek mezi kraji celé republiky.

Na obzoru je ale nový strašák, mutace omikron, která výrazně zvýšila počty nakažených ve Velké Británii nebo v Dánsku. „Vidíme, jaká restriktivní opatření zavádějí západní země,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V Libereckém kraji hygienici zaregistrovali zatím pět případů omikronu. První dva tvořil už v listopadu pár z Liberce, který si omikron dovezl z cesty po Africe. Podobně na tom jsou další tři případy odhalené v uplynulém týdnu. „Jedná se o další manžele cestovatele a mladou ženu. Všichni si variantu omikron dovezli z cesty do Afriky. Mezi případy není žádná souvislost, průběh nemoci je i kvůli tomu, že byli všichni očkovaní, mírný,“ přiblížila zástupkyně ředitele Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Eva Nekvindová.Nyní hygienici prověřují další dvě podezření na mutaci omikron.

Vedení kraje i hygienici apelují na lidi, aby přes vánoční svátky omezili kontakty. Případně aby před návštěvou, zvláště seniorů, podstoupili test. „Vřele doporučuji před takovou návštěvou alespoň samotest,“ doplnil radní Richter.